Pogrzeb Naczelnika

  

Dopiero 4 miesiące po śmierci Tadeusza Kościuszki w Szwajcarii car Aleksander I wydał zgodę na sprowadzenie jego szczątków i pogrzeb na Wawelu. Trumna z zabalsamowanym ciałem naszego bohatera spoczęła w krypcie św. Leonarda 23 czerwca 1818 roku.

Kościuszko pod koniec życia osiadł w szwajcarskiej Solurze i zamieszkał w kamienicy Franciszka Zeltnera. Jego córce, Emilii, zapisał w testamencie swoje serce, a ta przekazała je później do Muzeum Polskiego w Rapperswillu. Stamtąd w 1927 r. trafiło na Zamek Królewski w Warszawie. Szczęśliwe przetrwało II wojnę światową i znajduje się tam do dnia dzisiejszego.

Trumnę Naczelnika przeniesiono 21 grudnia 1832 r. do marmurowego sarkofagu. Zrobiono to w ścisłej tajemnicy, aby nie rozbudzać po upadku powstania listopadowego patriotycznych nastrojów w społeczeństwie. W 1977 r. Kongres Amerykański ufundował brązową tablicę upamiętniającą 200-lecie bitwy pod Saratogą. Na prośbę Amerykanów zawisła ona tuż obok sarkofagu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: kopieckosciuszki.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Program 7x24. Już w niedzielę!

/ Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

Goście Katarzyny Gójskiej będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.
Polecamy! Już w niedzielę o godzinie 9:06.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl