Początek końca niemieckiej Rzeszy

  

22 czerwca 1941 roku o godzinie 3:15 rano armia niemiecka zaatakowała Związek Radziecki. Rozpoczęła się operacja „Barbarossa”, którą wymyślił i opracował, mimo sprzeciwu doradców, Adolf Hitler. Już w grudniu 1940 roku wydał on dyrektywę nr 21 nakazującą przygotowania do realizacji tego planu. Była to największa i najważniejsza operacja niemiecka w czasie wojny, a jej klęska doprowadziła ostatecznie do upadku Hitlera. 

Już w „Mein Kampf” Hitler napisał, że Niemcy potrzebują „przestrzeni życiowej” na wschodzie, na terenach, które nazwał „rosyjskimi”. 
Do działań na froncie wschodnim Hitler skoncentrował prawie 5 mln żołnierzy w 164 dywizjach, 3612 czołgów, ponad 12 tys. dział i moździerzy oraz 2937 samolotów. Atak poprzedziły liczne misje samolotów zwiadowczych oraz zbieranie danych o dyslokacji i ilości sił radzieckich.

Pomimo rozległości niemieckich przygotowań atak całkowicie zaskoczył Armię Czerwoną, gdyż Beria w trosce o swoje wpływy pilnował, aby do uszu Stalina dotarły tylko informacje, które mówiły, iż Niemcy nie zaatakują ZSRR. Pod zachodnią granicą sowiecką było ponad 2,5 mln żołnierzy, ale w ciągu dziewięciu dni zmobilizowano jeszcze 5 mln, co uzupełniło straty z pierwszego tygodnia operacji. 

Walki w ramach „Barbarossy” były niezwykle brutalne i okrutne. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofiary burzy w Tatrach przeszły operacje

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W szpitalu powiatowym im. Jana Pawła II w Nowym Targu, trzy osoby ciężko ranne po czwartkowej burzy w Tatrach przeszły w nocy operacje. Najciężej ranny 21-latek z urazami czaszkowo-mózgowymi czeka na operację - poinformowała dziś dyrektor ds. medycznych placówki.

Po czwartkowej burzy w Tatrach do nowotarskiego szpitala trafiło łącznie dziewięć osób: trzy na oddział chirurgiczny, również trzy osoby na oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, dwie osoby na oddział neurochirurgii i jedna osoba na oddział internistyczny.

[polecam:https://niezalezna.pl/284778-najnowsze-informacje-po-burzy-w-tatrach-przedstawiono-bilans-ofiar]

"Stan pacjentów jest stabilny. W nocy trzy osoby były operowane. Operacja polegała na usuwaniu odłamków skalnych z kości i zabezpieczenie ran. Jeden z pacjentów w wyniku uderzenia pioruna miał oskalpowane podudzie. 21-latek z urazem czaszkowo-mózgowym czeka na operację. Jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Wymaga odbarczenia z uwagi na wklinowanie łuski kości do tkanki"

– powiedziała dyrektor ds. medycznych szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu Aleksandra Chowaniec.

21-latek jest najciężej ranną z osób, które trafiły do nowotarskiego szpitala. Osoby, które w nocy przeszły operacje są w stanie stabilnym.

W wyniku uderzenia pioruna do nowotarskiego szpitala trafiło kilka osób z poparzeniami.

"Często są to rany łączone, oparzeniowe z urazami wielonarządowymi. Rany powstałe w wyniku uderzenia pioruna są bardzo ciężkie do leczenia. To na razie pierwsza doba ich pobytu w szpitalu. Nie możemy określić jeszcze jak długo tu pozostaną. To są osoby przyjezdne z różnych części Polski i zdajemy sobie sprawę, że będą chcieli szybko wrócić do swoich domów, jednak ich stan musi się poprawić. Myślę, że po weekendzie będziemy mogli ocenić jak długo jeszcze pozostaną w szpitalu" – dodała lekarz Aleksandra Chowaniec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl