Skandaliczna odezwa rosyjskiej Dumy. Grożą Polsce "uderzeniem odwetowym"

  

Rozmieszczenie w Rumunii i Polsce elementów natowskiej tarczy antyrakietowej zmienia cały region wschodniej i południowo-wschodniej Europy w zakładników takiej polityki, automatycznie czyniąc je strefą uderzenia odwetowego w razie zaistnienia konfliktu zbrojnego – tak skandaliczne słowa znalazły się w odezwie, skierowanej m.in. do NATO, którą dzisiaj przyjęto w rosyjskiej Dumie Państwowej.

Niższa Izba rosyjskiego parlamentu skierowała dzisiejszy dokument do krajów NATO, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii. Oświadczyła w nim, że rozmieszczenie w Europie elementów tarczy antyrakietowej jest „niebezpieczną linią, która de facto jest skierowana nie na obronę, a na wywołanie nowej zimnej wojny”.

Amerykański system obrony przeciwrakietowej „będąc systemem o podwójnym znaczeniu, może być wykorzystany w celach ofensywnych przeciwko Rosji podczas przeprowadzenia natychmiastowego globalnego uderzenia” - napisali w dokumencie parlamentarzyści. Według rosyjskich polityków, działania NATO „zmienia cały region wschodniej i południowo-wschodniej Europy w zakładników takiej polityki, automatycznie czyniąc je strefą uderzenia odwetowego w razie zaistnienia konfliktu zbrojnego”.

Duma Państwowa stwierdza, że rozmieszczenie batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich jest sprzeczne z „Aktem Założycielskim o o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie między NATO a Federacją Rosyjską” z 27 maja 1997 r. Rosjanie twierdzą, że Sojusz łamie punkt, który stanowi, że „w obecnych okolicznościach w sferze bezpieczeństwa” będzie realizował cele kolektywnej obony i inne misje raczej poprzez zapewnienie interoperacyjności, integrację i zdolność do wzmocnienia swych sił niż „poprzez dodatkowe stałe stacjonowanie znaczących sił bojowych”.

Oświadczenie parlamentarzystów poparł prezydent Rosji Władimir Putin, który wstąpił w Dumie. „NATO intensyfikuje swoją agresywną retorykę i swoje agresywne działania już w pobliżu naszych granic. W tych warunkach, musimy zwrócić szczególną uwagę na rozwiązywaniu problemów związanych ze zwiększeniem zdolności obronnych naszego kraju” - powiedział władca Kremla.

Z kolei NATO stoi na stanowisku, że rozmieszczenie batalionów sojuszniczych w Polsce i krajach bałtyckich nie jest sprzeczne z „Aktem”. Bowiem dyslokacja natowskich oddziałów, które będą liczyły do jednego tysiąca żołnierzy każdy, nie będzie mało charakteru stałego, lecz rotacyjny.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że kolejne działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzęd Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnienia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts