Historyczne jachty

W Tczewie otworzono oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Centrum Konserwacji Wraków Statków i Magazyn Studyjny.

Magazyn studyjny. fot.: Krzysztof Mys
W Tczewie otworzono oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Centrum Konserwacji Wraków Statków i Magazyn Studyjny. Dla zwiedzających przygotowano Wirtualne Muzeum Morskie – zestaw aplikacji na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne, które wspomagać będą działania edukacyjne, prowadzone wspólnie z Muzeum Wisły.

Podczas uroczystości odczytano list Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina. Wśród gości byli: ambasador Królestwa Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Karolina Tylus–Sowa oraz dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr inż. Jerzy Litwin.

W Centrum oglądać można m.in. trzy zabytkowe jachty, które wcześniej przechowywane były w magazynach Narodowego Muzeum Morskiego. Są to:   „Opty” Leonida Teligi, na którym okrążył ziemię, „Dal” Andrzeja Bohmolca, który w latach 1933-1934 wykonał pionierski rejs przez Atlantyk pod polska banderą oraz „Kumka IV” o wyjątkowej, spawanej konstrukcji.

Centrum Konserwacji Wraków Statków jest świetnie wyposażone. Ma np. system wanien do konserwowania drewna pochodzącego z badań podwodnych, pracownię rentgenowską, skaner do modelowania 3D, spektrofotometr, suwnicę i ruchome podesty. Innowacyjnym rozwiązaniem jest połączenie przestrzeni przeznaczonych do konserwacji zabytków z pomieszczeniami przystosowanymi do zwiedzania.

 

Źródło: mkidn.gov.pl

#morze #wraki #Teliga #muzeum

Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo