Dziś pod patronatem „Gazety Polskiej” odbyła się debata pt. „Przemyt – hybrydowa wojna z państwem polskim: jak skutecznie walczyć z procederem?”. Zjawisko przemytu to ogromny problem zarówno w aspekcie finansów, jak i bezpieczeństwa kraju. Rozwiązaniem ma być koordynacja w zakresie regulacji i wzmocnienia systemu viaToll.

Uczestnicy debaty analizowali zjawisko przemytu towarów i ludzi, oraz czynników wpływających na jego wzrost. Obecny podczas dyskusji Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest przeciwny przymusowej relokacji imigrantów, popiera natomiast pomysł uszczelniania zewnętrznych granic Unii Europejskiej. – Nie przyjmujemy emigrantów z Bliskiego Wschodu i z Afryki Północnej, natomiast jesteśmy aktywni, jeśli chodzi o misje wspierające naszych partnerów na Bałkanach – powiedział minister Błaszczak.

Marek Cywiński, dyrektor zarządzający Kapsch Telematic Services, zauważył, że rozwiązaniem problemu mogłaby być powszechna instalacja systemu viaToll, czyli elektronicznego systemu pobierania opłat. Pozwala on na kontrolę przemieszczających się pojazdów ciężarowych, a tym samym pomaga odpowiednim polskim służbom wykrywać przemyt. Do tego może identyfikować niezgodny z prawem ruch wewnątrz UE, generujący olbrzymie straty państw związane z wyłudzaniem podatku VAT.

Więcej w jutrzejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”

Obejrzyj podsumowanie debaty przez Telewizję „Gazeta Polska” VD