Przyznano Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury

W warszawskiej Filharmonii Narodowej odbyła się jubileuszowa X Gala Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
W warszawskiej Filharmonii Narodowej odbyła się jubileuszowa X Gala Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Uświetnił ją Koncert Muzyki Oskarowej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. Przy dźwiękach utworów Jana A.P. Kaczmarka oraz Bronisława Kapera najlepszym artystom scen muzycznych w 2015 roku wręczono prestiżowe nagrody. Galę prowadziła dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie Alicja Węgorzewska-Whiskerd oraz Marcin Cejrowski.

Galę rozpoczął pokaz strojów teatralnych przygotowany przez Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie. Podobny pokaz odbył się na balu w Semperoper w Dreźnie, tak samo zachwycając zgromadzoną publiczność.  Szkoła otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną za najlepszy kostium sceniczny. Za najlepszy plakat muzyczny wyróżniono Wiesława Rosochę. Znakomity ilustrator Rafał Olbiński ogłaszając laureata w tej kategorii, żartował, że cieszy go kunszt Rosochy, ale zarazem jest zazdrosny, że to nie On zwyciężył. Olbiński dołączył w tym roku do składu jurorskiego i był autorem plakatów, które wręczano laureatom statuetek Kiepury.


fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Nagrodę za najlepszą scenografię z rąk zdobywczyni Oskara Ewy Braun otrzymała Hanna Wójcikowska-Szymczak.
Wyróżnienia te wręczono w tym roku po raz pierwszy, podobnie jak statuetki dla najlepszych wokalistów musicalowych. Uhonorowani nimi Anna Lasota i Krzysztof Dzwoniarski wystąpili podczas gali w towarzystwie znakomitej Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. Usłyszeliśmy Don’t cry for me Argentina z „Evity” A. L. Webbera i Puste stoły, puste krzesła z „Nędzników” Claude-Michela Schönberga. Publiczność miała też okazję podziwiać występy nagrodzonych Teatralnymi Nagrodami Muzycznymi wspaniałych śpiewaków: Joanny Moskowicz (doskonale i z humorem wykonała Arię Olimpii z „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha) i Pawła Skałuby (oczarował Arią Stefana ze „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki) oraz debiutanta śpiewaka Emila Ławeckiego (zachwycił Arią Leńskiego z „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego). Wszyscy zostali docenieni gromkimi brawami. Za najlepszą debiutantkę śpiewaczkę uznano Martynę Cymerman.

Statuetki Kiepury przyznano również najlepszym tancerzom. W tej kategorii bezkonkurencyjni byli soliści Teatru Narodowego: Mai Kageyama i Maksim Wojtiul. Nagrody przyznano również Maciejowi Prusowi (najlepszy reżyser), Jakubowi Chrenowiczowi (dyrygent) oraz Jackowi Tyskiemu (choreograf). Za najlepszy spektakl uznano musical „Cyrano” skomponowany przez Krzysztofa Herdzina do libretta Jacka Bończyka, wystawiony w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Odbierając nagrodę kompozytor podkreślił, że powinno się ją pociąć na 100 kawałków i wręczyć każdemu sprawcy tego sukcesu: dyrekcji, muzykom, aktorom, tancerzom, technikom, o głównych twórcach nie wspominając. Na koniec pierwszej części gali nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej otrzymał wybitny tenor Ryszard Karczykowski. Odbierając statuetkę pytał przekornie, czy fakt, że dostaje się nagrodę za całokształt oznacza, że czas już skończyć. Oczywiście wszyscy byli zgodni, że ten znakomity wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie powinien wciąż uczyć. Profesor śpiewu otrzymał tę nagrodę w internetowym plebiscycie, zdobywając wiele tysięcy głosów.


fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Po krótkiej przerwie ze wspaniałym koncertem wystąpiła Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej, która w 2009 roku jako pierwsza Polka stanęła za pulpitem dyrygenckim w nowojorskiej Carnegie Hall. Orkiestra zabrała gości w muzyczną podróż po największych przebojach dwóch polskich kompozytorów, którzy otrzymali statuetki Oscara w kategorii muzyka filmowa. W programie znalazły się utwory Bronisława Kapera, czterokrotnie nominowanego do Oscara, który zdobył tę nagrodę w 1954 roku za muzykę do musicalu „Lili”; autora słynnych przebojów, takich jak „Ninon” napisanego dla Jana Kiepury, czy standardów jazzowych, które nagrywali i popularyzowali m.in. Miles Davis, John Coltrane. Orkiestra wykonała także utwory Jana A.P. Kaczmarka - wybitnego kompozytora, jednego z najbardziej cenionych twórców muzyki filmowej, który odebrał statuetkę Oscara w 2005 roku za fenomenalną ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel”. Monika Wolińska dyrygowała orkiestrą niczym wytrawny artysta plastyk malujący pędzlem niezwykłe obrazy. Muzycy podporządkowali się Jej bezwzględnie i dawali z siebie wszystko, wprawiając w zachwyt gości uroczystej gali. To był wspaniały wieczór wieńczący sezon artystyczny.


Fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Teatralne Nagrody Muzyczne to wielkie święto muzyki na najwyższym poziomie artystycznym. Każdego roku dyrektorzy Polskich Teatrów Muzycznych zgłaszają kandydatów - wybitnych twórców i artystów zasługujących na nagrodę imienia Jana Kiepury. Gremium złożone ze znawców muzyki klasycznej, operowej, musicalowej, sztuk teatralnych pod przewodnictwem Alicji Węgorzewskiej wybrało laureatów w 15 kategoriach.
 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Gala Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury #Kiepura #Filharmonia Narodowa #Alicja Węgorzewska-Whiskerd #Marcin Cejrowski

Anna Krajkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo