To będzie historyczny mecz. Polska po raz pierwszy w historii znajdzie się w II rundzie mistrzostw Europy. Kibice będą z pewnością pamiętali ten moment latami. Ich wspomnienia związane będą nie tylko z drużyną Adama Nawałki, ale także z miejscem, w którym odniesiemy ten sukces, czyli najbardziej niezwykłym miastem Francji – Marsylią.

Zapraszamy do śledzenia spotkania na portalu Niezalezna.pl. Relację rozpoczniemy o godz. 17.30.


Nawet kibice w średnim wieku nie pamiętają takiej sytuacji. Polska na dużej imprezie po dwóch rozegranych meczach jest już pewna awansu i może sobie zagrać na kompletnym luzie. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce na mundialu w 1986 r., kiedy po remisie z Marokiem i wygranej z Portugalią czekał nas mecz z Anglią i nie musieliśmy drżeć o jego wynik, bo jak pamiętamy, nawet porażka 0:3 dała nam awans do II rundy.

Teraz sytuacja jest podobna, ale nie do końca, bo zamiast z silną Anglią czeka nas mecz z najsłabszą drużyną w grupie C – Ukrainą. Rozprężenie panujące w ekipie Mychajła Fomenki po odpadnięciu z turnieju spowodowało, że list do piłkarzy napisał prezydent kraju Petro Poroszenko. Przed meczem z Polakami prosi on reprezentantów, aby z Francją pożegnali się honorowo, dali z siebie wszystko, a najlepiej, żeby zabrali nam punkty.

Nawałka poważnie podchodzi do dzisiejszego meczu, ale zdając sobie sprawę, że czekają nas kolejne wyzwania, chce trochę pomieszać w składzie. Selekcjoner ma zamiar dać odpocząć piłkarzom zagrożonym wykluczeniem za żółte kartki. Dlatego w miejsce Łukasza Piszczka wystawi Thiago Cionka, a za Krzysztofa Mączyńskiego Piotra Zielińskiego. Ze względów zdrowotnych oszczędzany będzie także Kamil Grosicki i znowu od pierwszych minut szansę dostanie rewelacyjny Bartosz Kapustka.

Spokój w reprezentacji zmąciła wczoraj jedynie plotka, jakoby Sevilla dogadała się z Paris-Saint-Germain i Grzegorz Krychowiak wkrótce miał się przenieść do Paryża. Cena, jaką mają zapłacić Francuzi, będzie rekordowa w historii Polski. Defensywny pomocnik został przez swój klub wyceniony na 45 mln euro.
Do Marsylii dotarli wczoraj rano pierwsi polscy kibice. Część z nich wysiadała z pociągów, nerwowo rozglądając się na wszystkie strony. Drugie co do wielkości miasto Francji uchodzi bowiem za najbardziej niebezpieczne w całym kraju. To tutaj doszło do starć kibiców Rosji i Anglii, ale co gorsza także z udziałem fanów miejscowego Olympique, którzy prowokowali burdy z przyjezdnymi.

Po Marsylii lepiej poruszać się turystycznymi szlakami i nie zapuszczać zwłaszcza w północne dzielnice miasta. Nigdzie nie ma tylu emigrantów co tu. Największy port we Francji przyciągał jak magnes przybyszów z najróżniejszych stron, ale głównie z krajów Maghrebu. Dziś stanowią oni prawie 30 procent mieszkańców Marsylii. Jeszcze trzy lata temu bezrobocie wynosiło w mieście 14 proc., a wśród młodych ludzi aż 40. Taka sytuacja powoduje, że wiele osób swoją przyszłość widzi w gangach, do których garną się masowo chłopcy z najbiedniejszych dzielnic. Marsylia bowiem to także największe w południowej Europie centrum dystrybucji narkotyków.  W 2011 r. w Marsylii odnotowano 38 zabójstw i prób zabójstw, w tym 20 na tle porachunków. W 2010 r. – 54 zabójstwa i próby, w tym 17 na tle porachunków. Ofiary najczęściej mają od 18 do 38 lat, zwykle są mniej lub bardziej zamieszane w handel narkotykami. Handlarze zarabiają nawet po 10 tys. euro miesięcznie, co przy średniej płacy w najbiedniejszych dzielnicach wynoszącej głodowe  700 euro musi robić na dzieciach emigrantów z Algierii wielkie wrażenie. Handlarze zarabiają nawet po 10 tys. euro miesięcznie, co przy średniej płacy w najbiedniejszych dzielnicach wynoszącej „głodowe” 700 euro musi robić na dzieciach emigrantów z Algierii wielkie wrażenie. Jeśli do tego wszystkiego dodamy także fakt, że do Marsylii trafiają tysiące karabinów typu Kałasznikow, przemycanych z Afryki i Bałkanów, to raczej nie trzeba będzie naszych kibiców specjalnie ostrzegać przed zapuszczaniem się w dzikie rejony miasta.

Na szczęście Marsylia ma też swoją jasną stronę. To wspaniałe miasto, które znamy z dziesiątków kręconych tutaj filmów. Ma także piękne tradycje piłkarskie. To z biednych bloków w północnej dzielnicy Castellane w świat wyruszył jeden z najlepszych piłkarzy świata wszech czasów Zinedine Zidane.
 
SKŁADY DRUŻYN 

POLSKA

22 Łukasz Fabiański, 4 Thiago Cionek, 15 Kamil Glik, 4 Michał Pazdan, 3 Artur Jędrzejczyk, 16 Jakub Błaszczykowski, 10 Grzegorz Krychowiak, 19 Piotr Zieliński, 21 Bartosz Kapustka, 7 Arkadiusz Milik, 9 Robert Lewandowski

UKRAINA
15 Pyłyp Budkiwski, 10 Jewhen Konoplanka, 7 Andrij Jarmołenko, 21 Ołeksandr Zinczenko, 18 Serhij Rybałka, 19 Denys Harmasz, 13 Wjaczesław Szewczuk, 20 Jarosław Rakicki, 3 Jewhen Chaczerid, 17 Artem Fedecki, 12 Andrij Piatow