Debata GP: Przemyt – hybrydowa wojna z państwem polskim. TRANSMISJA

  

Kolejnym tematem organizowanej przez „Gazetę Polską” debaty jest: „Przemyt – hybrydowa wojna z państwem polskim: jak skutecznie walczyć z procederem?”. Paneliści podejmą tematykę przemytu jako elementu wojny hybrydowej, czynników wpływających na wzrost przemytu, nowego zagrożenia dla Polski jakim jest przemyt ludzi, oraz wykorzystania nowoczesnych technologii do walki z przemytem i zmian prawnych. Debatę poprowadzi Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". Specjalnie dla czytelników portalu niezalezna.pl przygotowaliśmy transmisję z tego wydarzenia.

Transmisja LIVE od godz. 11:00 na vod.gazetapolska.pl/nazywo


W trakcie debaty poruszone zostaną następujące kwestie:
- Oblicze przemytu w Polsce w ostatnich latach
- Co wpływa na wzrost przemytu?
- Przemyt jako zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa
- Przemyt jako element wojny hybrydowej
- Przemyt ludzi – nowe zagrożenie dla Polski
- Nowoczesne technologie jako narzędzia do walki z przemytem
- Zmiany prawa i ograniczenie przemytu

Zaproszeni goście:
- Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Kazimierz Smoliński – sekretarz stanu, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
- Marek Cywiński – dyrektor zarządzający Kapsch Telematic Services
- Marian Banaś – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Służby Celnej
- Arkadiusz Łaba - Służba Celna, Ministerstwo Finansów
- ppłk SG Arkadiusz Olejnik - Naczelnik Wydziału I do Walki z Przedstępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Straży Granicznej
- mjr Seweryn Stopa - Zastępca Dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie
- Przemysław Dolski - Philip Morris, Menadżer Ds. Przeciwdziałania Szarej Strefie
- Hubert Wodzyński – zastępca szefa wywiadu ekonomicznego S.A., wieloletni oficer operacyjny Służby Granicznej

Szczegółowy program debaty:
11.00 – 11.15 -  rozpoczęcie debaty - Tomasz Sakiewicz, wstęp do debaty, przedstawienie prelegentów
11:15 – 12:45 – debata z udziałem zaproszonych gości
12:45 – 13:00 – pytania od dziennikarzy
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska,@Stream1TV

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wracajcie do Ojczyzny! Ambasador RP pisze list do Polaków obawiających się Brexitu

/ stux

  

Szybko rozwijająca się gospodarka naszego kraju stwarza obywatelom coraz większe możliwości na rozwój i dobre warunki do życia w kraju - napisał ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki w dotyczącym brexitu liście do Polaków przebywających na Wyspach.

"Wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty wiąże się ze zmianami w kilku obszarach, w tym w zakresie swobody przepływu obywateli UE i dokumentowania przez nich pobytu na Wyspach"

- podkreślił dyplomata.

Jak przypomniał, w wyniku ogłoszonych przez rząd Wielkiej Brytanii zasad ewidencjonowania pobytu na Wyspach, od 29 marca br. każdy obywatel UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii musi rejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać tzw. status osoby osiedlonej (ang. settled status) lub status tymczasowy (ang. pre-settled status), aby móc pozostać w kraju po brexicie zgodnie z prawem. "Jak zapowiada rząd brytyjski, trzeba tego dokonać do końca czerwca 2021 r., a w razie wyjścia z UE bez umowy - do końca 2020 r." - przekazał ambasador. Dodał, że obowiązek ten dotyczy wszystkich osób niebędących obywatelami brytyjskimi, niezależnie od posiadanego obecnie statusu, również rezydentów.

Jak informuje Rzegocki, do tej pory ok. 27 proc. Polaków mieszkających na Wyspach złożyło wniosek o przyznanie settled status. Jest to - jak zaznacza ambasador - "niepokojąco niski poziom", co oznacza, że "tysiące polskich obywateli może być narażonych na komplikacje związane z brakiem uregulowania swojego statusu".

Ambasador zwrócił się do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii o złożenie takiego wniosku, jeśli chcą pozostać w tym kraju po brexicie. Przekazał też, że aktualne informacje o procedurze uzyskania statusu osoby osiedlonej są dostępne na stronie brexit.msz.gov.pl.

Na końcu listu Rzegocki zachęca Polaków do powrotu do kraju i namawia do "zaznajomienia się z informacjami na portalu powroty.gov.pl, który odpowiada na pytania dotyczące m.in. świadczeń społecznych w Polsce, znalezienia zatrudnienia oraz zapewnienia miejsc w szkołach".

9 września w życie weszła ustawa, według której szef brytyjskiego rządu musi poprosić o kolejną zmianę terminu opuszczenia Wspólnoty, jeśli do 19 października parlament nie zaakceptuje żadnej umowy na temat brexitu. Ustawa otwiera też drogę do opóźnienia brexitu do 31 stycznia 2020 r.

Przeprowadzenie go do 31 października br. było najważniejszą z obietnic składanych przez urzędującego od lipca br. Borisa Johnsona. Jeszcze 5 września zapowiedział on, że "prędzej wyzionie ducha", niż zgodzi się na opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl