„Gra polityczna i zarzuty wyssane z palca”. Rzecznik MON o nagonce na ministra Macierewicza

  

Antoniemu Macierewiczowi zarzucono związki z agentem SB Robertem Luśnią. Bartłomiej Misiewicz w TVP Info poinformował, że zarzuty są wyssane z palca. Stwierdził też, że opozycja zajmuje się osłabianiem pozycji Polski od siedmiu miesięcy. – Gdyby to były zarzuty oparte na faktach i prawdziwe, minister by je odpierał, ale mamy do czynienia z grą polityczną, populistycznymi zagrywkami mającymi na celu osłabienie pozycji Polski – powiedział rzecznik resortu obrony narodowej.
 
„Gazeta Wyborcza” w sobotnim wydaniu napisała pełen insynuacji tekst atakujący szefa MON. Podano, że minister ma zasiadać w radzie fundacji Głos, której prezesem zarządu jest Robert Luśnia, agent SB.
 
Rzecznik ministerstwa ocenił, że jest to typowa wojna hybrydowa.

W wojsku nazywamy to działaniami hybrydowymi, wojną hybrydową

– powiedział Bartłomiej Misiewicz dodając, że jest to propaganda „niestety rosyjska”.

To, co robi PO i „Gazeta Wyborcza”, działa na rzecz Rosjan, obniżając poziom bezpieczeństwa Polski i naszą pozycję na arenie międzynarodowej, podczas gdy negocjujemy ogromne wzmocnienie Polski jako członka Sojuszu Północnoatlantyckiego

– mówił rzecznik MON.
 
Misiewicz zaznaczył, że gdyby zarzuty były oparte na faktach, były prawdziwe, minister by je odpierał.
 
Powiedział – nawiązując do fundacji „Głos”, że Antoni Macierewicz jest wyłącznie w jej radzie fundatorów, a Robert Luśnia zrezygnował z prezesowania „Głosowi” w 2005 r.

Nieprawdą jest, jakoby Antoni Macierewicz miał więcej niż 10 proc. udziałów w firmie „Dziedzictwo Polskie”. W firmie tej jest 3 tys. 400 udziałów, z czego na szefa MON przypada ich 340, czyli właśnie 10 proc., co dopuszcza ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora

– powiedział i zaznaczył, że „Dziedzictwo Polskie” od 2007 r. nie prowadzi działalności.

Rzecznik zwrócił uwagę, że Platforma Obywatelska chroniła ludzi będących tajnymi współpracownikami. Przypomniał postać Michała Boniego.

Nie mamy do czynienia z żadnymi zarzutami faktycznymi w stosunku do min. Antoniego Macierewicza. W momencie, gdy posiadł wiedzę o Robercie Luśni jako o tajnym współpracowniku, zerwał z nim wszelkie kontakty. Sam Robert Luśnia to potwierdza. Warto przypomnieć również, że Pan Michał Boni, który był TW, został ministrem i europosłem w rządzie Platformy Obywatelskiej

– mówił w TVP Info rzecznik MON.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info
Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl