Chińczycy przestraszyli się naszej korespondentki. Hanny Shen nie wpuszczono na konferencję

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

Kancelaria Premiera nie dopuściła wczoraj do udziału w spotkaniu premier Beaty Szydło i prezydenta Chin Xi Jinpinga z dziennikarzami reporterki „Codziennej” Hanny Shen. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że powodem były naciski strony chińskiej. Nasza korespondentka w Azji wielokrotnie krytycznie oceniała łamanie praw człowieka przez komunistyczne władze w Pekinie.

„Codzienna” od tygodni przygotowywała się do relacjonowania zakończonej wczoraj dwudniowej wizyty w Warszawie prezydenta Chin Xi Jinpinga wraz z małżonką Peng Liyuan.
4 czerwca br., w rocznicę masakry na pl. Tiananmen, podczas której komunistyczne władze w Pekinie zamordowały kilka tysięcy protestujących studentów, grupa byłych działaczy antykomunistycznej polskiej opozycji, ekspertów ds. Chin i dziennikarzy skierowała list do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Wyrażono w nim nadzieję, że rządzący w Polsce poruszą w czasie wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w naszym kraju temat łamania praw człowieka w ChRL-u.

Inicjatorką listu była właśnie Hanna Shen, która miała relacjonować wizytę Xi w Warszawie i w terminie wysłała zgłoszenia akredytacyjne do Kancelarii Prezydenta (KP) oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Jednak aż do momentu wyjazdu chińskiej delegacji z Polski KP nie odpowiedziała na to zgłoszenie. Z kolei KPRM najpierw przysłała potwierdzenie akredytacji dla korespondentki „Codziennej”, jednak ostatecznie jej nazwisko nie znalazło się na liście dziennikarzy, którzy mogli wziąć udział w spotkaniu premier Szydło i prezydenta Xi. Jak poinformowała nas służba prasowa KPRM, na liście „nie wystarczyło miejsca” dla Hanny Shen. Z kolei jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, powodem niedopuszczenia naszej dziennikarki była interwencja komunistycznych władz ChRL-u. Nie był to też jedyny przypadek odmowy akredytacji. Według naszych ustaleń bez odpowiedzi z KP i KPRM zostało zgłoszenie dla korespondenta i fotoreportera gazety „Epoch Times Deutschland” Tomasza Ozimka, znanego z krytycznego nastawienia do władz w Pekinie.

Cały artykuł został opublikowany w „Gazecie Polskiej Codziennie”
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl