W obecnym tygodniu inwestorzy będą skupieni na Wielkiej Brytanii, która już w czwartek zadecyduje, czy chce pozostać w Unii Europejskiej. Rynek do tego czasu będzie podatny na każdą informację dotyczącą Brexitu – napisał w komentarzu Łukasz Rozbicki, ekspert z MM Prime TFI.

Jego zdaniem w ciągu całego tygodnia będziemy świadkami wielu debat z udziałem brytyjskich polityków. Nadchodzące dni będą ostatnimi, w których będą mogli przekonać niezdecydowaną część brytyjskiego społeczeństwa. Z najnowszych sondaży wynika, że to zwolennicy pozostania w UE mają nieznaczną przewagę, jednakże około 14 proc. Brytyjczyków nadal nie wie, jak zagłosuje.

Warto podkreślić, że niniejsze informacje znalazły swoje odzwierciedlenie podczas pierwszych godzin notowań nowego tygodnia. Dziś w godzinach porannych euro zyskiwało 0,8 proc. względem dolara, podczas gdy polska waluta zyskiwała względem amerykańskiej i europejskiej kolejno 1,3 proc. oraz 0,5 proc..

W kolejnych dniach nie można wykluczyć bardziej napiętych nastrojów oraz kolejnych zawirowań. Natomiast piątek będzie dniem, w którym wyniki referendum zostaną zdyskontowane. Z całą pewnością wtedy emocje na rynkach finansowych będą sięgać zenitu.