Norwegia z rekordowymi wydatkami na obronność

  

Rząd w Oslo zaprezentował w piątek białą księgę prezentującą kierunek, w jakim mają pójść Siły Zbrojne Norwegii. Obejmuje ona lata 2017-2020 i zaleca zwiększanie wydatków z obecnych 5.9 miliardów euro do 6.8 miliardów euro w 2020 roku.

Łącznie przez 20 lat dodatkowe fundusze na budżet obronny mają wzrosnąć o 17.6 miliarda euro. Środki te mają posłużyć zwiększeniu potencjału obronnego oraz odstraszania wrogich sił - zakomunikował norweski minister obrony Ine Eriksen Søreide. Rząd w Oslo oprócz zakupu 52 myśliwców piątej generacji F-35A Lightning II, oraz modernizacji systemu przeciwlotniczego NASAMS II, zamierza zakupić nowe okręty podwodne oraz samoloty patrolowe. Zwiększenie wydatków jest wypełnieniem zobowiązań, jakie państwa Sojuszu podjęły się na szczycie NATO w Newport w 2014 roku. Przyjęto wtedy, że państwa zwiększą swoje wydatki na obronność w ciągu 10 lat do 2 proc. PKB. Zwiększenie budżetu wojskowego spowodowane jest zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji, która po aneksji Krymu prowadzi agresywną politykę wobec państw NATO.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

45-latek z ranami ciętymi trafił do szpitala. Chwilę po tym zaatakował ratownika. "Napastnik miał pecha..."

/ szpitalpraski.pl

  

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował nożem jednego z ratowników udzielających mu pomocy. Nikomu nic poważnego się nie stało - poinformował dziś rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

Do zdarzenia doszło we wtorek około południa, gdy do szpitala praskiego został przewieziony 45-letni mężczyzna z ranami ciętymi.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji przekazał, że w pewnym momencie, gdy ratownicy medyczni udzielali mu pierwszej pomocy, mężczyzna zaatakował jednego z nich nożem.

- Napastnik miał pecha, bo ten którego zaatakował na co dzień jest funkcjonariuszem Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Komendy Stołecznej Policji

- podał policjant.

Nożownik został obezwładniony i trafił do policyjnego aresztu. "Policjant nie odniósł poważnych obrażeń, ma małą ranę na ręku. Nikomu nic poważnego się nie stało" - dodał.

Policjanci prowadzą w tej sprawie czynności w kierunku czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego. W tym przypadku czynna napaść na funkcjonariusza będzie traktowana jako napaść na ratownika, bo w momencie zdarzenia policjant wykonywał pracę ratownika.

Według nieoficjalnych informacji, 45-latek w chwili zdarzenia miał 2,7 promila alkoholu w organizmie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts