W kolejnym dniu ćwiczenia krótkoterminowego żołnierze rezerwy 12. batalionu Obrony Terytorialnej szkolili się wczoraj z żołnierzami amerykańskimi, którzy część swoich zadań realizują na obiektach Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu – podaje Dowództwo Generalne RSZ.

Pluton w osłonie obiektu punktowego oraz w działaniach kontrolno-blokujących z amerykańskimi kolegami u boku – żołnierze rezerwy 12 batalionu Obrony Terytorialnej na długo zachowają ten dzień szkolenia poligonowego w pamięci. – To przygotowanie do naszego udziału w epizodzie praktycznego działania w ramach  ćwiczenia z wojskami pod kryptonimem Anakonda-16 – poinformował mjr Tomasz Janowiak, dowódca 12 batalionu OT, cytowany przez DG RSZ. Epizod się 15 czerwca br. w okolicach Chełmna.

Jak informuje DG RSZ, zaplanowano tam pokonanie przeprawy na Wiśle przez batalion zmotoryzowany, liczący ponad 300 pojazdów. Rezerwiści razem z koalicjantami będą odpowiedzialni za bezpieczeństwo drogi dojazdowej do przeprawy na rzece, patrolując ten teren oraz wystawiając punkty kontrole.