Przenośne schrony dla czeskiej armii

  

Wojskowy Instytut Badawczy z Brna od 2014 roku rozwija program schronów przenośnych, m.in. dla czeskich sił ekspedycyjnych. Miałyby one zapewnić ochronę przed pociskami małokalibrowymi oraz odłamkami.

Schrony są modularnymi obiektami w kształcie igła. Konstrukcja nośna wytworzona jest z aluminium. Pomiędzy dwiema warstwami aluminium stworzono przerwę, którą można zapełnić materiałem, pochłaniającym wybuchy oraz stanowiącym dodatkową ochronę. Schron ma pomieścić sześciu żołnierzy.
Konstrukcja podzielona jest na dwie części. Pierwszą stanowi 6-metrowy przedsionek, drugą natomiast  pomieszczenie mieszkalno-pracownicze o powierzchni 7.8 m.kw., oddzielone solidnymi aluminiowymi drzwiami. Schron jest stworzony do łatwego transportu. Złożenie konstrukcji przez dwóch żołnierzy trwa do 4 godzin, bez potrzeby używania specjalistycznego sprzętu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak wytłumaczyć wzrost opłat za śmieci? Trzaskowski i Dąbrowa: "To wina PiS". Tylko kto w to uwierzy?

Rafał Trzaskowski i Kamil Dąbrowa / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Po kilkugodzinnej dyskusji warszawscy radni zdecydowali o nowym systemie opłat za odbiór śmieci, co de facto oznacza spore podwyżki. Decyzja nie przysporzy popularności Rafałowi Trzaskowskiemu, więc prezydent oznajmił: "To wina PiS!". Dołączył do niego rzecznik Kamil Dąbrowa, a później przyszedł czas na weryfikację. Decyzji o podwyżkach warszawiacy nie przyjęli z entuzjazmem.

Podwyżki cen za wywóz śmieci stały się faktem po dzisiejszym głosowaniu miejskich radnych. Choć radni PiS byli przeciw podwyżkom i mówili o tym wyraźnie, byli w mniejszości w trakcie głosowania. Głosami radnych m.in. z Koalicji Obywatelskiej, uchwalono wyższe opłaty.

Zgodnie z nowymi przepisami zarówno dla zabudowań wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych będzie obowiązywał ryczałt. Opłata dla gospodarstwa domowego w wielolokalowym budynku mieszkalnym wyniesie 65 złotych, a w budynku jednorodzinnym – 94 złote.

Choć z protokołu głosowania jasno wynika, kto opowiedział się za podwyżkami, natychmiast rozpoczęła się próba... wybielenia niewygodnej decyzji. Do akcji wkroczył rzecznik warszawskiego ratusza Kamil Dąbrowa, który napisał, że podwyżki to wina - a jakże inaczej - obecnego rządu.

Podobnie mówi jego szef. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski także uznał, że odpowiedzialne za decyzję podjętą głównie przez radnych Koalicji Obywatelskiej są "złe decyzje rządu PiS".

Obaj panowie musieli zmierzyć się z weryfikacją w postaci komentarzy co do swojej decyzji. Nie były to dla nich przyjemne opinie. Wielu obserwatorów, w tym zapewne mieszkańcy Warszawy, nie zostawia suchej nitki na polityce serwowanej przez Trzaskowskiego. "Skoro za wszystko odpowiedzialny jest rząd to proszę się podać do dymisji i nie brać za darmo pieniędzy" - napisano w jednej z opinii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl