Wiceminister kultury Krzysztof Czabański ujawnia plany resortu związane z abonamentem radiowo-telewizyjnym. W najbliższym czasie podjęte zostaną próby uszczelnienia ustawy abonamentowej.

 - Będziemy próbowali uszczelnić ustawę abonamentową. Przypominam, że ona dalej obowiązuje. To jest obowiązujące prawo. To uszczelnienie będzie polegało na tym, że będziemy dążyli do tego, by ta opłata abonamentowa rzeczywiście była powszechna - mówił w „Sygnałach Dnia” Polskiego Radia Krzysztof Czabański.


Okazuje się, że w kwestii abonamentu nie jest potrzebna notyfikacja w Komisji Europejskiej. Szczegóły zmian w projektach ustaw medialnych wyjaśnił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Czabański.

- Ponieważ do tego pakietu ustaw medialnych zgłoszono wiele uwag, z wielu środowisk. My te uwagi tratujemy bardzo poważnie. Postanowiliśmy przeprowadzić ten projekt przez proces notyfikacji w KE, oraz postanowiliśmy te uwagi je uwzględnić. O tym, że notyfikacja będzie potrzebna, to było wiadomo od początku. Każda duża zmiana wymaga notyfikacji. Doszliśmy do wniosku, że wariant w którym [uchwalamy i notyfikujemy] jest wariantem ryzykownym, bo jeśli KE dojdzie do wniosku, że doszło do nieuprawnionej pomocy publicznej, to będą kary. Nie możemy narażać mediów na ten rodzaj sytuacji. Lepiej przeprowadzić procedurę notyfikacyjną jeszcze w fazie projektu. Uszczelnienie ustawy abonamentowej nie wymaga notyfikacji – tłumaczy wiceminister kultury.