​Jak inwestować, to w Polsce! Jesteśmy w czołówce Europy i liderem regionu

  

W badaniu atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych, sporządzonym przez firmę EY, Polska zajęła szóste miejsce w Europie oraz pierwszą lokatę w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy liderem regionu pod względem liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz liczby miejsc pracy stworzonych za sprawą tych projektów.

Z raportu E&Y „Atrakcyjność inwestycyjna Europy” wynika, że w 2015 r. liczba projektów w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wyniosła 211 wobec 132 rok wcześniej (wzrost o 60 proc.). Dało nam to szóste miejsce w Europie (wspólnie z Belgią), za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Hiszpanią i Holandią. Z 211 zrealizowanych w Polsce projektów 142 były inwestycjami firm, które wcześniej w naszym kraju nie były obecne, a pozostałe 69 to nowe projekty przedsiębiorstw, które w przeszłości już u nas inwestowały.

Dzięki tym projektom powstało w Polsce 19,65 tys. miejsc pracy, czyli o 27 proc. więcej niż w 2014 r. Pod tym względem zajęliśmy drugie miejsce w Europie, po Wielkiej Brytanii, za to przed Niemcami i Rosją. Jeszcze lepiej wypadliśmy w naszym regionie, czyli w Europie Środkowo-Wschodniej, do której zaliczana jest też Turcja. Otóż pod względem liczby projektów zrealizowanych u nas w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych zajęliśmy pierwsze miejsce przed Rosją i Turcją, a jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy wygenerowanych dzięki tym projektom, też jesteśmy na czele rankingu, wyprzedzając Rosję i Rumunię.

Dane te imponują – ocenił Paweł Tynel, partner i lider grupy zarządzania innowacjami w EY. Eksperci firmy podkreślają, że Polska jest nie tylko liderem regionu, ale też czołowym krajem kontynentu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Z raportu wynika, że w 2015 r. dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym w Europie powstało ponad 5 tys. projektów, które wygenerowały przeszło 217 tys. nowych miejsc pracy. Trzy kraje – Wielka Brytania, Polska i Niemcy – odpowiadają razem za stworzenie 36 proc. stanowisk, a połowa nowych miejsc pracy została wygenerowana w Europie Środkowo-Wschodniej, z liderami Polską, Rosją i Rumunią.

Mimo znacznego wzrostu zagranicznych inwestycji w naszym regionie wciąż najwięcej ich trafia do państw Europy Zachodniej. Wielka Brytania, Niemcy i Francja przyciągnęły razem aż 51 proc. wszystkich nowych projektów. Tylko w Wielkiej Brytanii powstało ich 1065. Z drugiej strony państwa Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęły skumulowany wzrost projektów aż o 34 proc., podczas gdy w krajach Europy Zachodniej wzrost ten wyniósł tylko 9 proc. Polska zarejestrowała wzrost o 60 proc. Eksperci oceniają, że tak dynamicznego skoku nie zarejestrował żaden europejski kraj poza Rosją (61 proc.).

Raport EY powstał między lutym a kwietniem 2016 r. Na pytania odpowiedziało 1469 decydentów odpowiedzialnych za inwestycje ze wszystkich kontynentów. Dokładność danych potwierdzana jest telefonicznie bezpośrednio u inwestorów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ISBnews,Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymano nożowników z Krakowa

zdjęcie ilustracyjne, / Andrzej Rembowski/policja.pl

  

Policjanci zatrzymali 19- i 21-latka, obywateli Ukrainy, którzy w nocy poważnie ranili nożem swojego rodaka - 21-letniego studenta. Do zdarzenia doszło na ul. Skarżyńskiego w Krakowie, w pobliżu akademików. O zatrzymaniu policja poinformowała dziś po południu.

Do ataku doszło we wtorek przed północą na ul. Skarżyńskiego w Krakowie w pobliżu akademików. 21-letni student z Ukrainy został ugodzony ostrym narzędziem i z ciężkimi obrażeniami ciała (rany kłute pleców i pośladków) trafił do jednego z krakowskich szpitali - informuje policja.

"Policjanci pod nadzorem prokuratury przez całą noc pracowali w miejscu zdarzenia: zabezpieczając ślady, przesłuchując świadków i przeglądając monitoringi"

- wyjaśnił rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Funkcjonariusze zatrzymali sprawców w środę ok. 14 godz. w ich krakowskich mieszkaniach. Śledczy ustalają rolę zatrzymanych w napaści, jak również motywy, którymi się kierowali.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl