– Bezpieczeństwo zaczyna się tutaj, zaczyna się w Warszawie, zaczyna się podczas największego, najliczniejszego i zapewne najdonioślejszego szczytu NATO, jaki odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca – mówił w czasie spotkania z mediami minister Antoni Macierewicz.

Podczas konferencji prasowej, dotyczącej przygotowań do szczytu NATO, szef MON poinformował, że w lipcu do Warszawy przybędzie 28 delegacji państw NATO, 26 delegacji państw towarzyszących oraz trzy delegacje organizacji międzynarodowych (ONZ, UE i Bank Światowy) – w sumie ponad dwa tysiące osób.

Szczyt NATO to wielkie, przełomowe wydarzenie, do którego Polska jest dobrze przygotowana. (…) Szczyt NATO ma wszelkie szanse, aby przejść do historii, jako zmieniający i decydujący o bezpieczeństwie  krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a  co za tym, o bezpieczeństwie całego NATO

– mówił minister obrony narodowej.

Jak podkreślił Antoni Macierewicz, „Polska liczy, że w najbliższym czasie podczas spotkań ministrów obrony w Brukseli zostaną potwierdzone te ustalenia, które począwszy od lutego, po decyzjach politycznych, wprowadziliśmy dzięki skuteczności działań  prezydenta RP i szefa MSZ. (…) Decyzje mówiące o ilości sił zbrojnych NATO stale obecnych na flance wschodniej, o ilości wojska USA oraz miejscach stacjonowania i szczegółach operacyjnych, w tym dowództw i Korpusu Północ – Wschód”.