Dziś 70 lat skończył Piotr Fronczewski - jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, a także satyryk, piosenkarz i profesor nauk teatralnych PWST w Warszawie. Do życzeń dołączył się Andrzej Duda, który skierował do aktora kilka słów na swojej oficjalnej stronie.

Piotr Fronczewski zasłynął m.in. rolami w "Akademii Pana Kleksa" czy popularnym serialu "Rodzina zastępcza". Wykreował także postać Franka Kimono, która parodiuje muzykę disco. Fronczewski jest laureatem ponad 20 nagród filmowych i uchodzi za jedną z najbardziej cenionych postaci współczesnej polskiej kinematografii. Z okazji 70. urodzin życzenia aktorowi złożył także prezydent Andrzej Duda, umieszczając na swojej stronie internetowej list do Piotra Fronczewskiego, którego treść publikujemy poniżej.
 

Szanowny Panie Profesorze,

 

Z okazji 70. rocznicy urodzin proszę przyjąć serdeczne życzenia satysfakcji z Pańskiego bogatego dorobku artystycznego, nowych sukcesów na scenie, na filmowym planie oraz w roli pedagoga, wielu sił ducha i ciała oraz wszelkiej pomyślności. Pragnę też przekazać wyrazy uznania i wdzięczności za Pański wybitny wkład w rozwój naszej kultury narodowej. Wszak dziejów powojennego polskiego teatru, także w jego odmianie radiowej i telewizyjnej, oraz historii polskiego filmu i estrady nie sposób opowiedzieć bez wzmianki o Piotrze Fronczewskim. Dzięki artystom takim, jak Pan uświadamiamy sobie, że istnieją spektakle, filmy, wykonania poezji i piosenek, a nawet prezentacje kabaretowe, które stają się częścią osobistych historii życia widzów i słuchaczy. Że bywają takie postacie i ich perypetie, które pozostają w naszej pamięci już na zawsze, które nawet po latach wciąż wzbudzają łzy autentycznego wzruszenia lub wesołości, które zmuszają do głębokich przemyśleń i przewartościowań. Hamlet, Błazen z „Króla Leara”, Kaligula, Mackie Majcher, Cyrano de Bergerac, Grzegorz Poszepszyński, Jurgen Stroop, Pan Piotruś z „Kabareciku” Olgi Lipińskiej, Henryk ze „Ślubu Gombrowicza”, Profesor Ambroży Kleks, Fred Kampinos vel Szpicbródka, Brochant z „Kolacji dla głupca”, Król Edyp, a ostatnio także Aktor Feuerbach – to tylko część spośród licznych kreacji, którymi dowiódł Pan swojej zdumiewającej aktorskiej wszechstronności. Można też mówić o nich jako o lekcjach mistrzowskich dla Pańskich studentów. Wierny wysokim standardom etyki zawodowej, ujmując skromnością w odniesieniu do własnej osoby i dokonań, daje Pan swoim wychowankom wspaniały przykład tego, jak – w ślad za Stanisławskim – kochać teatr w sobie, a nie siebie w teatrze. Szczególne podziękowania składam Panu za inspirujący przykład postawy człowieka i obywatela, którą pięknie streścił Pan w słowach: Polskę powinno się traktować jak kogoś najbliższego. Raz jeszcze proszę o przyjęcie wyrazów szacunku i najlepszych jubileuszowych życzeń. 
Serdecznie Pana Profesora pozdrawiam. 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda
 

​Dołączamy się do życzeń, dziękując za wspaniały wkład w polskie kino!