Uratowano ponad tysiąc miejsc pracy

Piotr Nisztor

Dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej i „Gazety Polskiej Codziennie”. W Telewizji Republika jest gospodarzem programu „Rozmowa ściśle jawna”.

Kontakt z autorem

  

Polska Spółka Gazownictwa pod nowym kierownictwem nie tylko zablokowała planowane za rządów PO-PSL zwolnienia 1300 pracowników, ale zamierza wybudować nową infrastrukturę gazową i zmodernizować tę, którą już posiada – ustaliła „Codzienna”.

To jedna z kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego spółek. Wchodząca w skład kontrolowanej przez skarb państwa grupy PGNiG Polska Spółka Gazownictwa (PSG) to lider na rynku dystrybucji gazu, zarządzający liczącą ponad 170 tys. km długości siecią gazociągów. Za rządów PO-PSL przedsiębiorstwo czekała poważna restrukturyzacja, w tym m.in. zwolnienie kolejnych 1300 pracowników w 2016 r. Nowy zarząd PSG, kierowany przez Jarosława Wróbla za zgodą zarządu PGNiG SA, zablokował plany swoich poprzedników i postawił na rozwój spółki. Wypracowane rozwiązania mają dać spółce oszczędności 60 mln zł rocznie, bez konieczności zwalniania jakiegokolwiek pracownika.

– Zamiast prostego odcięcia kosztów poprzez redukcję zatrudnienia, jak planowano za rządów PO-PSL, postawiliśmy na strategię prorozwojową. Zwiększanie przychodu spółki poprzez podłączanie nowych klientów i rozbudowanie infrastruktury dystrybucyjnej – mówi „Codziennej” prezes Wróbel.

Nowa strategia PSG zakłada budowę nowych rurociągów gazowych tam, gdzie obecnie ich nie ma. Szczególnie w północnej Polsce oraz na terenach górskich i podgórskich. Obecnie tzw. białe plamy, czyli miejsca niemające takiej infrastruktury, stanowią aż 42 proc. powierzchni Polski. – Przez brak sieci gazowych regiony te są mało atrakcyjne dla inwestorów. Zamierzamy to zmienić, budując w ciągu najbliższych trzech lat oraz dokonując na rynku akwizycji, dotyczącej kilku tysięcy kilometrów gazociągów – ujawnia prezes PSG. Podkreśla, że pieniądze na ten cel mają pochodzić głównie z wypracowanych przez spółkę środków własnych oraz funduszy unijnych. – Pozwoli nam to utrzymać koszty na poziomie 2015 r., a jednocześnie zwiększyć przychód dzięki zwiększeniu wolumenu dystrybuowanego gazu – dodaje.

Więcej w „Gazecie Polskiej Codziennie”
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...


Coraz więcej testów na koronawirusa

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/jarmoluk

  

Liczba testów na koronawirusa zwiększa się; jest to związane z uruchamianiem kolejnych ośrodków i zakupem kolejnych testów - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister potwierdził podane już wcześniej w niedzielę dane, że w ciągu ostatniej doby wykonano ok. 8 tys. testów na koronawirusa, a w sumie przebadano ponad 80 tys. próbek.

"Widzimy, że każdego dnia liczba wykonywanych testów przyrasta. To jest związane przede wszystkim z uruchamianiem kolejnych ośrodków, także z tym, że kontraktujemy zakup kolejnych testów. Już ponad 800 tysięcy takich testów jest przeznaczonych do dostawy do Polski, wiele z nich już do Polski dotarło, ostatni transport - 150 tysięcy sztuk, tak że mamy zapewnione testy na najbliższe tygodnie"

- powiedział Cieszyński.

Według szacunków wiceszefa MZ liczba wykonywanych testów na SARS-coV-2 zwiększa się "w ujęciu dziennym o 60 proc. tydzień do tygodnia". "Kolejne wzrosty będą w najbliższych dniach" - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts