Rynek pracy w USA pogrąża dolara

  

Ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się znacznie gorsze od oczekiwań rynkowych. Zawiodły dane dotyczące zmiany zatrudnienia w przemyśle, a zwłaszcza w sektorze pozarolniczym.

W efekcie, na głównej parze walutowej (euro-dol.) w skali tygodnia kurs wzrósł o 2,2 proc. - wylicza w komentarzu Łukasz Rozbicki z MM Prime TFI.

Jego zdaniem nie można jednak wykluczyć, że reakcja inwestorów była nieco przesadna. Otóż stopa bezrobocia w Stanach wyniosła 4,7 proc. w maju wobec 5 proc. w miesiącu poprzednim. W związku z tym, analizując całość danych, można sformułować wniosek, że amerykański rynek pracy osiągnął już swój maksymalny potencjał. Stopa bezrobocia jest bliska tzw. naturalnej stopie bezrobocia, toteż dalsze perspektywy poprawy sytuacji na rynku pracy są bardzo ograniczone.

Ekspert zauważa, iż słabe dane z USA znalazły także swoje odzwierciedlenie w znaczących zmianach kursu dol/zł. W piątek polska waluta umocniła się względem dolara o blisko 1,8 proc. Kurs zamknięcia został ustalony na poziomie 3,86. 

Niemniej, zdaniem Rozbickiego, jedna jaskółka wiosny nie czyni i nie należy wyciągać przedwczesnych wniosków, wieszcząc dalsze wzmocnienie złotego. Kolejne dni zarówno na parze euro/dol., jak i dol./zł mogą przynieść korektę. Co więcej, warto pamiętać, że wartość polskiej waluty ma swoje źródła w bardzo wielu czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Coraz więcej testów na koronawirusa

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/jarmoluk

  

Liczba testów na koronawirusa zwiększa się; jest to związane z uruchamianiem kolejnych ośrodków i zakupem kolejnych testów - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister potwierdził podane już wcześniej w niedzielę dane, że w ciągu ostatniej doby wykonano ok. 8 tys. testów na koronawirusa, a w sumie przebadano ponad 80 tys. próbek.

"Widzimy, że każdego dnia liczba wykonywanych testów przyrasta. To jest związane przede wszystkim z uruchamianiem kolejnych ośrodków, także z tym, że kontraktujemy zakup kolejnych testów. Już ponad 800 tysięcy takich testów jest przeznaczonych do dostawy do Polski, wiele z nich już do Polski dotarło, ostatni transport - 150 tysięcy sztuk, tak że mamy zapewnione testy na najbliższe tygodnie"

- powiedział Cieszyński.

Według szacunków wiceszefa MZ liczba wykonywanych testów na SARS-coV-2 zwiększa się "w ujęciu dziennym o 60 proc. tydzień do tygodnia". "Kolejne wzrosty będą w najbliższych dniach" - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts