To oni odzyskali dzieła kultury

  

Honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” trafią do siedmiorga funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, którzy przyczynili się do odnalezienia i zabezpieczenia skradzionych dzieł sztuki. 

Jutro o godz. 10 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki z rąk wicepremiera i szefa resortu kultury Piotra Glińskiego odbierze siedmioro policjantów z Komendy Stołecznej Policji.

Funkcjonariusze KSP od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki,  które padły ofiarą wojennych rabunków lub współczesnych kradzieży. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.

Wśród odnalezionych przez stołeczną policję dzieł są m.in. obrazy Jacka Malczewskiego („Portret mężczyzny na tle pejzażu”), Stanisława Ignacego Witkiewicza („Portret kobiety”), Jana Matejki („Św. Longin patron dzwonkarzy”) i Michała Borucińskiego („Hucułka z dzbankiem”).

Działania policjantów KSP nie ograniczają się wyłącznie do poszukiwania dzieł sztuki utraconych przez polskie instytucje i naszych obywateli. Funkcjonariusze podejmują również na tej płaszczyźnie kooperację ze służbami innych krajów. Dzięki współpracy z policją francuską warszawscy mundurowi wspólnie z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji odnaleźli i zabezpieczyli antyki skradzione z jednego z pałaców na południu Francji.

- możemy przeczytać na stronie ministerstwa.

Nagrodzeni funkcjonariusze to: ​insp. Robert Szydło, nadkom. Sebastian Strzeżek, asp. sztab. Grzegorz Sadura (obecnie pracownik Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji), kom. Artur Mirosz, kom. Ewa Kaim, podkom. Piotr Grabowski oraz st. asp. Sławomir Kozub.Kopia obrazu Pompeo Batoniego „Maria Magdalena” (z początku XX w). Obraz pochodzący z kradzieży z włamaniem dokonanej w 2010 r. na terenie Francji do dworu Mas de Sarret. Fot. Archiwum KSP"Portret Kobiety" Stanisława Ignacego Witkiewicza (1931 r.). Obraz pochodzący z kradzieży z włamaniem dokonanej w 2008 r. do Domu Aukcyjnego" DESSA UNICUM" w Warszawie. Fot. Archiwum KSP"Portret mężczyzny na tle pejzażu" Jacka Malczewskiego (1920 r.). Obraz pochodzący z kradzieży z włamaniem dokonanej w 2008 r. do Domu Aukcyjnego" DESSA UNICUM" w Warszawie. Fot. Archiwum KSP

W uroczystym wręczeniu odznaczeń wezmą udział również niedawno mianowany komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant stołeczny policji insp. Robert Żebrowski oraz naczelnik Wydziału Kryminalnego KSP podinsp. Grzegorz Napiórkowski.

Czytelnikom przypominamy, że z inicjatywy MKiDN powstała specjalna aplikacja na smartfony o nazwie ArtSherlock, za pomocą której każdy z nas może przyczynić się do zidentyfikowania zaginionego lub skradzionego dzieła sztuki.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,mkidn.gov.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nitras docina Sawickiemu, a poseł PSL nie pozostaje dłużny: Sławek, rozliczaj siebie i KO

Sławomir Nitras i Marek Sawicki / na podst. fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska i Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Ależ emocje muszą panować w szeregach totalnej opozycji po ogłoszeniu wyników wyborów. Sławomir Nitras dał upust swojej powyborczej frustracji i... zaczął docinać posłowi PSL Markowi Sawickiemu. Ten jednak dość szybko odciął się politykowi Koalicji Obywatelskiej.

W rozmowie z RMF FM Sławomir Nitras postanowił znaleźć winnego wyborczej porażki swojej formacji politycznej. Wskazał na... polityka PSL Marka Sawickiego.

Największe pretensje mam szczerze mówiąc Marka Sawickiego. Uważam, że to on od początku robił wszystko, żeby ta formuła (szerokiej koalicji – przyp. red.) się nie udała. Pamiętam, jak mnie przekonywał jeszcze przed wyborami, że nikt z PSL nie zdobędzie mandatu europarlamentarnego, bo nasze „dwójki” przeskoczą ich „jedynki”, tak się nie stało, mówił, że nie mamy szans wygrać z PiS-em w tej formule. Mam pretensje do tych wszystkich mądralińskich, którzy wtedy powiedzieli, że tak będzie lepiej.
- żalił się Nitras.

Wywołany do tablicy Sawicki odpowiedział mu we wpisie na Twitterze, żeby rozliczał, ale Koalicję Obywatelską, bo „PSL wynik podwoiło”.

Sławek rozliczaj siebie i KO. PSL wynik podwoiło, wy podzieliliście na dwa.
- napisał Sawicki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl