Honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” trafią do siedmiorga funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, którzy przyczynili się do odnalezienia i zabezpieczenia skradzionych dzieł sztuki. 

Jutro o godz. 10 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki z rąk wicepremiera i szefa resortu kultury Piotra Glińskiego odbierze siedmioro policjantów z Komendy Stołecznej Policji.

Funkcjonariusze KSP od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki,  które padły ofiarą wojennych rabunków lub współczesnych kradzieży. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.

Wśród odnalezionych przez stołeczną policję dzieł są m.in. obrazy Jacka Malczewskiego („Portret mężczyzny na tle pejzażu”), Stanisława Ignacego Witkiewicza („Portret kobiety”), Jana Matejki („Św. Longin patron dzwonkarzy”) i Michała Borucińskiego („Hucułka z dzbankiem”).

Działania policjantów KSP nie ograniczają się wyłącznie do poszukiwania dzieł sztuki utraconych przez polskie instytucje i naszych obywateli. Funkcjonariusze podejmują również na tej płaszczyźnie kooperację ze służbami innych krajów. Dzięki współpracy z policją francuską warszawscy mundurowi wspólnie z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji odnaleźli i zabezpieczyli antyki skradzione z jednego z pałaców na południu Francji.

- możemy przeczytać na stronie ministerstwa.

Nagrodzeni funkcjonariusze to: ​insp. Robert Szydło, nadkom. Sebastian Strzeżek, asp. sztab. Grzegorz Sadura (obecnie pracownik Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji), kom. Artur Mirosz, kom. Ewa Kaim, podkom. Piotr Grabowski oraz st. asp. Sławomir Kozub.Kopia obrazu Pompeo Batoniego „Maria Magdalena” (z początku XX w). Obraz pochodzący z kradzieży z włamaniem dokonanej w 2010 r. na terenie Francji do dworu Mas de Sarret. Fot. Archiwum KSP"Portret Kobiety" Stanisława Ignacego Witkiewicza (1931 r.). Obraz pochodzący z kradzieży z włamaniem dokonanej w 2008 r. do Domu Aukcyjnego" DESSA UNICUM" w Warszawie. Fot. Archiwum KSP"Portret mężczyzny na tle pejzażu" Jacka Malczewskiego (1920 r.). Obraz pochodzący z kradzieży z włamaniem dokonanej w 2008 r. do Domu Aukcyjnego" DESSA UNICUM" w Warszawie. Fot. Archiwum KSP

W uroczystym wręczeniu odznaczeń wezmą udział również niedawno mianowany komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant stołeczny policji insp. Robert Żebrowski oraz naczelnik Wydziału Kryminalnego KSP podinsp. Grzegorz Napiórkowski.

Czytelnikom przypominamy, że z inicjatywy MKiDN powstała specjalna aplikacja na smartfony o nazwie ArtSherlock, za pomocą której każdy z nas może przyczynić się do zidentyfikowania zaginionego lub skradzionego dzieła sztuki.