Odeprzeć atak hybrydowy na Polskę ze Wschodu. 31 tysięcy żołnierzy rusza do akcji

  

Dziś w Polsce rozpoczęły się największe od 1989 roku ćwiczenia wojskowe - manewry Anakonda-16. Mają one pokazać, jak będzie wyglądało odpieranie ataku ze Wschodu przy wykorzystaniu wojny hybrydowej. - Przykładem takiej wojny była niedawna informacja agencji Interfax, że jakoby okręty polski i rosyjski miały zderzyć się na Bałtyku. To typowy przykład dezinformacji - mówił dziś na antenie Programu 1 Polskiego Radia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. 

W manewrach tych weźmie udział około 31 tys. żołnierzy z 24 państw, w tym 12 tys. z Polski. Wykorzystywać będą 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

Anakonda to największe ćwiczenia w Polsce. Będą odbywały się na morzu, lądzie i w powietrzu. Wszystkie poligony w Polsce będą zaangażowane

- podkreślił Bartłomiej Misiewicz.

Dziś o godzinie 15 na placu apelowym Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie rozpoczęła się uroczystość oficjalnej inauguracji ćwiczeń wojskowych. W uroczystości bierze także udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Wystąpienie szefa MON zamieszczono na facebookowym profilu resortu.Bartłomiej Misiewicz zaznaczył, że nie ma w tej chwili zagrożenia działalnością tzw. zielonych ludzików na terytorium Polski. Dodał, że Rosjanie znani są z tego, że ich działania propagandowe polegają na tym, aby zwłaszcza w małych ośrodkach wywoływać strach przed najściem.

Rzecznik resortu obrony wspomniał także o pracach podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej w MON. Przyznał, że w dzisiejszej perspektywie politycznej są szanse, żeby wyjaśnić tę katastrofę.

* * *

Tak naprawdę manewry już się rozpoczęły. Dziś rano pod Toruniem, tuż przed wschodem słońca, wylądowała awangarda desantu powietrznego z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Na poligonie wylądowało 33 spadochroniarzy: żołnierzy rozpoznania, zabezpieczenia desantowania, rozpoznania inżynieryjnego i odpowiedzialnych za naprowadzanie samolotów bojowych. To właśnie ten zespół ludzi ma ubezpieczyć zrzutowisko i naprowadzić samoloty, z których desantują się siły główne złożone z żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i polskich. Dołączą do nich także dwie inne grupy specjalistów z takim samym zadaniem – brytyjska i portugalska.


fot. anakonda.do.wp.mil.pl

fot. anakonda.do.wp.mil.pl

fot. anakonda.do.wp.mil.pl
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio,mon.gov.pl,anakonda.do.wp.mil.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

PŚ w wioślarstwie: świat pływa coraz szybciej

/ poznan.pl

  

Trener męskiej kadry wioseł krótkich Aleksander Wojciechowski szuka optymalnego składu czwórki podwójnej, który zapewni kwalifikację olimpijską. W rozpoczynających się w piątek w Poznaniu zawodach Pucharu Świata liczy na awans tej osady do finału A.

Męska czwórka podwójna była przez wiele lat wizytówką polskiego wioślarstwa. Marek Kolbowicz, Adam Korol, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski zdobyli złoto olimpijskie i czterokrotnie mistrzostwo świata. Ich następcy nie osiągają już takich sukcesów, ale trener Wojciechowski, który także prowadził "dominatorów", szuka optymalnego składu.

Najlepiej takiego, który na tegorocznych mistrzostwach świata w Linzu wywalczy kwalifikację olimpijską.

W rozpoczynających się w piątek regatach PŚ Dominik Czaja, Szymon Pośnik, Wiktor Chabel oraz Fabian Barański będą mieli okazję, by sprawdzić się w gronie najlepszych.

Ci zawodnicy pływają szybciej niż "dominatorzy", ale świat jeszcze bardziej przyspieszył. Holendrzy zrobili coś strasznego W mistrzostwach Europy, wygrywając w czasie 5.35 min i to w warunkach bezwietrznych

- powiedział szkoleniowiec.

Na Torze Regatowym Malta czwórka popłynie w nieco zmienionym składzie w porównaniu do wspomnianych Mistrzostw Europy, które trzy tygodnie temu odbyły się w Lucernie. Wówczas Mateusz Biskup, Adam Wicenciak, Pośnik i Czaja zajęli siódme miejsce.

"Skład, który popłynie w Poznaniu, jest obecnie lepszy od załogi, która rywalizowała w Lucernie. Zawodnicy są bardziej zagrani, jest w tej ekipie więcej empatii. Na Malcie będą mieć się z kim ścigać, bo są mistrzowie świata Włosi, wicemistrzowie Australijczycy, Niemcy, Anglicy czy Ukraińcy. Z czołówki zabraknie tylko Rosjan i Holendrów. Każdy wynik powyżej siódmego miejsca będzie sukcesem"

- ocenił Wojciechowski.

Szkoleniowiec w PŚ wystawił dwie dwójki podwójne: Biskup popłynie z Ziętarskim, a Maciej Zawojski z Wicenciakiem. Tym samym "rozbił" załogę (Barański, Ziętarski), która w ME zdobyła złoty medal.

Zdobyli złoto, ale cztery pierwsze osady finiszowały w przedziale pół sekundy. To nie oznacza, że w następnych regatach będzie tak samo. Chcę sprawdzić "stary" skład z Biskupem i Ziętarskim, którzy dwa lata temu zdobyli wicemistrzostwo świata. Mam nadzieję, że znów się zgrają i dobrze popłyną. Jeśli to się nie sprawdzi, to po prostu zamienię ich w osadzie - Mateusz zamiast Mirka będzie szlakował

- tłumaczył.

"Rok temu w mistrzostwach świata złapali chorobę jelitową, byli potwornie schorowani i trudno było liczyć na dobry wynik" - dodał trener.

Prawdziwym objawieniem jego grupy jest 20-letni Barański, który rok temu w Poznaniu zdobył w dwójce podwójnej brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata.

Na początku sezonu zaprosiliśmy go do nas, zakładaliśmy, że go sprawdzimy i oddamy z powrotem do "młodzieżówki" na najważniejsze imprezy. Zrobił ogromny postęp przez ostatnie miesiące i "czuje bluesa", zarówno w dwójce, jak i w czwórce. Z Mirkiem Ziętarskim nie musiał się za dużo zgrywać i sięgnęli po złoto w Lucernie

- podkreślił Wojciechowski.

Zawody PŚ w Poznaniu, z udziałem ponad 850 zawodników z 45 krajów, rozpoczną się w piątek rano. Finały w konkurencjach nieolimpijskich zaplanowano na sobotę, a w olimpijskich - na niedzielę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl