Odeprzeć atak hybrydowy na Polskę ze Wschodu. 31 tysięcy żołnierzy rusza do akcji

  

Dziś w Polsce rozpoczęły się największe od 1989 roku ćwiczenia wojskowe - manewry Anakonda-16. Mają one pokazać, jak będzie wyglądało odpieranie ataku ze Wschodu przy wykorzystaniu wojny hybrydowej. - Przykładem takiej wojny była niedawna informacja agencji Interfax, że jakoby okręty polski i rosyjski miały zderzyć się na Bałtyku. To typowy przykład dezinformacji - mówił dziś na antenie Programu 1 Polskiego Radia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. 

W manewrach tych weźmie udział około 31 tys. żołnierzy z 24 państw, w tym 12 tys. z Polski. Wykorzystywać będą 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

Anakonda to największe ćwiczenia w Polsce. Będą odbywały się na morzu, lądzie i w powietrzu. Wszystkie poligony w Polsce będą zaangażowane

- podkreślił Bartłomiej Misiewicz.

Dziś o godzinie 15 na placu apelowym Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie rozpoczęła się uroczystość oficjalnej inauguracji ćwiczeń wojskowych. W uroczystości bierze także udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Wystąpienie szefa MON zamieszczono na facebookowym profilu resortu.Bartłomiej Misiewicz zaznaczył, że nie ma w tej chwili zagrożenia działalnością tzw. zielonych ludzików na terytorium Polski. Dodał, że Rosjanie znani są z tego, że ich działania propagandowe polegają na tym, aby zwłaszcza w małych ośrodkach wywoływać strach przed najściem.

Rzecznik resortu obrony wspomniał także o pracach podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej w MON. Przyznał, że w dzisiejszej perspektywie politycznej są szanse, żeby wyjaśnić tę katastrofę.

* * *

Tak naprawdę manewry już się rozpoczęły. Dziś rano pod Toruniem, tuż przed wschodem słońca, wylądowała awangarda desantu powietrznego z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Na poligonie wylądowało 33 spadochroniarzy: żołnierzy rozpoznania, zabezpieczenia desantowania, rozpoznania inżynieryjnego i odpowiedzialnych za naprowadzanie samolotów bojowych. To właśnie ten zespół ludzi ma ubezpieczyć zrzutowisko i naprowadzić samoloty, z których desantują się siły główne złożone z żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i polskich. Dołączą do nich także dwie inne grupy specjalistów z takim samym zadaniem – brytyjska i portugalska.


fot. anakonda.do.wp.mil.pl

fot. anakonda.do.wp.mil.pl

fot. anakonda.do.wp.mil.pl
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio,mon.gov.pl,anakonda.do.wp.mil.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki w Stalowej Woli: Polska może być lepsza, to jest podstawowe nasze zobowiązanie

Piknik rodzinny w Stalowej Woli / tvp.info/screenshot

  

- My uważamy że Polska może być lepsza, że to jest podstawowe nasze zobowiązanie, żeby starać się, rok po roku, kadencja po kadencji, żeby Polska stawała się coraz lepsza - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas pikniku rodzinnego w Stalowej Woli.

"Szanowni państwo rzeczywiście przepiękne miejsce, przepiękne miasto, jakże symboliczne i można powiedzieć wcale nie przypadkowe, bo Stalowej Woli potrzebujemy. Stalowej Woli, do przebijania dalej szklanych sufitów niemożności które krępowały nas w czasach Trzeciej Rzeczpospolitej, a więc witam Stalową Wolę i prosimy o tą Stalową Wolę i ją również deklarujemy, bo 4 lata, blisko 4 lata, to w demokracji dojrzałej moment, w którym ludzie pytają o lata wcześniejsze. Jak się żyje teraz? - takie najprostsze pytanie"

- mówił Mateusz Morawiecki.

"Czy łatwiej było o pracę 4 lata temu, czy łatwiej było o pracę teraz? Czy łatwiej było mieć lepsze wynagrodzenie dzisiaj, czy cztery, pięć lat temu? Czy - no właśnie, takie pytanie, jak było z emeryturami 4-5 lat temu? Jak było z polityką senioralna tą polityką wobec rodzin? Kiedy łatwiej było żyć rodzinom z jednym dzieckiem, dwójką, trójką i więcej, większą liczbą dzieci, czy 4 lata temu, czy dzisiaj?"

- pytał retorycznie premier.

Szef rządu podkreślił, że to są właśnie te pytania, które każdy Polak powinien sobie zadać swoim sumieniu. Wskazał, że przez 30 blisko lat elity III Rzeczpospolitej przekonywały nas, że to co się zdarzyło, "to jest najlepsze, co mogło nam się trafić i nic lepszego już absolutnie nie może nam się trafić".

"My uważamy że Polska może być lepsza, że to jest podstawowe nasze zobowiązanie żeby starać się, rok po roku, kadencja po kadencji, żeby Polska stawała się coraz lepsza"

- podkreślił.

"Prawo i Sprawiedliwość chce być partią polskiego dobrobytu, chcemy przebijać te szklane sufity, dalej właśnie dla polskich rodzin, bo to jest podstawa naszego programu i to będzie podstawa naszego programu w kolejnych latach"

- zadeklarował prezes Rady Ministrów. 

Morawiecki podkreślił skuteczność rządu w walce z wielkimi korporacjami międzynarodowymi oraz mafiami vatowskimi ws. uiszczania podatków. 

"Skąd się wzięły te pieniądze, które my przeznaczamy na politykę społeczną i gospodarczą? Właśnie wzięły się tego że Prawo i Sprawiedliwość potraktowało państwo polskie, nie jak piąte koło u wozu, tylko jako najwyższą wartość"

- powiedział szef rządu.

"Jak można było w ogóle drodzy państwo, tą naszą ojczyznę, wolną suwerenną, niepodległą ojczyznę, odzyskaną po takich trudach, utopioną w II wojnie światowej i wcześniejszych powstań, wysiłków zbrojnych - jak można było tej ojczyzny, państwa polskiego, nie traktować jako naszego największego dobra?"

- pytał premier dodając, że tak działo się w czasach do 2015 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl