„Kern. Wiersze dla dzieci” wydana przez wydawnictwo Wytwórnia to laureat nagrody Dobre Strony na najlepszą książkę dla dzieci lub młodzieży. Wyniki zostały ogłoszone podczas dzisiejszej uroczystej gali. Konkurs towarzyszy 7. Targom Książki Dobre Strony, które rozpoczęły się we Wrocławiu i potrwają do niedzieli 5 czerwca.

Zwycięska książka to zbiór wierszy dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna. Poczucie humoru, lekka drwina i literacka wyobraźnia autora czynią wiersze poezją najwyższej próby. Ilustracje i opracowanie graficzne wykonały: Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska-Macias i Justyna Wróblewska. Co ciekawe, książka ma dwie różne okładki i kupując, można wybrać czy chce się wersję kolorową, czy czarno-białą. Publikacja została doceniona za brawurowe zestawienie stylu i formy.

„Ludwik Jerzy Kern był literatem wszechstronnym – poetą, prozaikiem, satyrykiem, publicystą. A i same jego wiersze cechuje różnorodność formy, tematyki i nastroju. Nic więc dziwnego, że pomysł, aby tym razem właśnie poezje Kerna zilustrowało kilku artystów (artystek właściwie), okazał się starzałem w dziesiątkę. Powstał tom wielobarwny, intrygujący i odważny. Brawurowo zestawiający style i formy, tak w malarstwie i rysunku, jak i w poezji. Elegancki i szalony zarazem” – uzasadniło swój wybór Jury.

Niespodzianką okazała się Nagroda Specjalna Jury, którą członkowie komisji postanowili przyznać Wydawnictwu Tako z Torunia za książkę „Morze”.

„Nieoczywiste hasła, dowcipne opisy, zadania do wykonania, a wszystko to wizualnie dopełnione stonowanymi (turkus z bielą i czernią), ale dynamicznymi i wysmakowanymi ilustracjami” – zachwycali się Jurorzy.

W tym roku do konkursu Dobre Strony zgłoszono pięćdziesiąt tytułów, z których jury w składzie: Ewa Gruda, Anita Wincencjusz-Patyna, Katarzyna Stoparczyk, Jakub Krofta, Piotr Młodożeniec, nominowało do nagrody 5 książek. Oceniano je pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Nominacje otrzymały wydawnictwa: Wytwórnia, TAKO, TASHKA i Nasza Księgarnia.

Tytuł Dobre Strony stał się prestiżowym wyróżnieniem i dołączył na stałe do listy ważnych nagród dla polskich wydawców. Oprócz czeku na 30 tys. zł laureat otrzymuje statuetkę, której autorką jest Agata Brożek. Celem Konkursu jest promocja najbardziej wartościowych lektur dla dzieci oraz młodzieży w wieku gimnazjalnym.

Targi Dobre Strony są jedną z najważniejszych w kraju imprez promujących literaturę nie tylko dla maluchów, ale także dla nastolatków. Wstęp jest bezpłatny, a na miejscu można liczyć na bogatą ofertę książek, których często nie kupimy w dużych księgarniach. Wiele spośród prezentowanych publikacji to nowości, premiery wydawnicze i pozycje nagrodzone w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach. Warto zaplanować zakupy, bo wydawnictwa tradycyjnie przygotowały rabaty. Młodzi czytelnicy mogą liczyć na ciekawe atrakcje, jak warsztaty inspirowane literaturą oraz spotkania z ulubionymi autorami i ilustratorami.

Więcej o targach na www.wpdk.pl.