– Dziękuję za ten symbol naszej wiary i patriotyzmu. (...) Dzisiaj z Poznania na całą Polskę idzie wielkie wołanie o jedność narodu polskiego, jedność w wierze i patriotyzmie – mówił Antoni Macierewicz. Minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości poświęcenia figury Najświętszego Serca Pana Jezusa, stanowiącej główną część Pomnika Wdzięczności. Wcześniej szef MON wziął udział w przysiędze wojskowej elewów służby przygotowawczej w Braniewie. Zapowiedział tam, że liczebność polskiej armii zostanie zwiększona.

Nabożeństwo, które odprawiono w Poznaniu, miało wojskową oprawę. Przemawiający do zebranych Antoni Macierewicz przypomniał, że odtwarzany Pomnik Wdzięczności symbolizuje historyczne wartości polskiej armii. – Dlatego teraz jest tutaj wojsko – mówił szef MON.

Dziękuję za tę niezwykłą, wspaniałą, głęboką dla duszy Polaka inicjatywę odtworzenia z popiołów, wydobycia z czasów zapomnienia tego pomnika – mówił Antoni Macierewicz.

To jest symbol powracającej Polski, która wydobywa się z tak trudnej przeszłości, symbol, który odbudowuje integralność znaczoną hasłem „Bóg, honor, Ojczyzna”. Ten symbol jest silniejszy niż wiele różnych czynów, może dla tego stanowi taki wielki znak sprzeciwu dla tego wszystkiego, co tym wartościom się sprzeciwia

– podkreślił.

Przypomniał też, że „Bóg, honor i Ojczyzna” współistnieją ze sobą i są ze sobą złączone.

To nie jest puste słowo, to jest cała nasza historyczna przeszłość, nasza tożsamość. Dzisiaj Polska wstaje z kolan, otwiera się zarówno na swoją przeszłość i świetną przyszłość. Przyszłość jest taka, jaką będzie nasza wiara, źródło naszej siły

– zaznaczył.

Figurę poświęcił arcybiskup Stanisław Gądecki, który w swoim wystąpieniu nawiązał do historii, a konkretnie do zburzenie stojącego w centrum Poznania pomnika. Przewodniczący Komitetu Odbudowy profesor Stanisław Mikołajczak dziękował obecnym i wszystkim, którzy do tej pory wsparli rekonstrukcję. Zamiarem zwolenników odbudowy pomnika jest jego ustawienie nad jeziorem Malta. Nie zgadzają się na to władze miasta.

Tego samego dnia minister obrony narodowej uczestniczył również w przysiędze wojskowej elewów służby przygotowawczej w Braniewie.

Tu widać, jak bije serce polskiej armii i Polski. Ta przysięga ma olbrzymie znaczenie dla mnie. Pokazuje odradzające się Wojsko Polskie. Pokazuje, że bardzo wielu Polaków chce służyć swojej ojczyźnie. Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu liczebności polskiej armii. Liczymy, że w przyszłym roku osiągnie ona około 150 tysięcy żołnierzy

– zapowiedział Antoni Macierewicz.