Do 12 czerwca potrwa w Warszawie czwarta edycja Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach. Organizatorzy przygotowali dla widzów 8 sekcji filmowych, w tym 4 konkursowe. Na fanów kina czeka mnóstwo niespodzianek i inspirujących wrażeń.

W tym roku motto festiwalu to „Sięgaj gwiazd!”: myślą przewodnią są wyobraźnia oraz marzenia – nasze ograniczenia w ich realizacji, ale też pasja dająca siłę, by urzeczywistniać sny. Pokazom filmowym będą towarzyszyć różne wydarzenia. Między innymi pokaz specjalny: premiera kinowa dokumentu „To ja, Malala” o Malali Yousafzai, nastoletniej laureatce Pokojowej Nagrody Nobla.

10 czerwca odbędzie się rozmowa z Eliną Vaską, młodą, utalentowaną łotewską aktorką, która zaprezentuje polskiej publiczności swój filmowy debiut „Marzenia” (nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem podczas Berlinale).

Spośród polskich kultowych filmów można obejrzeć m.in. „Akademię Pana Kleksa” czy „Pierścień i róża” zaś z hitów ostatnich lat „Krainę Lodu”.

Filmowy wehikuł czasu – sekcja „Polska cyfrowa dla dzieci” – we współpracy z Filmoteką Narodową premierowo pokaże animacje lalkowe Studia Se-Ma-For z lat 40’,50’ i 60’.

Pokazy konkursowe to często niepowtarzalna okazja zobaczenia perełek kinematografii: utworów na długo pozostających w pamięci, dostarczających prawdziwych emocji. Zwycięzców sekcji konkursowych festiwalu wyłaniają 3 grupy jurorów:

– Dziecięce Jury (Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dziecięcych): ok. 5 osób w wieku 10-12 lat;

– Dziecięce Jury (Konkurs Długometrażowych Filmów Dziecięcych): ok. 7 osób w wieku 11-13 lat;

– Młodzieżowe Jury (obydwa konkursy młodzieżowe): ok. 7 osób powyżej 14 roku życia.

Podczas trwającej edycji festiwalu wyłania się jurorów na kolejną edycję – warto brać udział w plebiscycie publiczności i po seansie dzielić się z kinotrampkową ekipą swoją opinią na temat obejrzanych filmów. Przed każdym młodym miłośnikiem kina otwarta jest szansa zostania jurorem!

Główną nagrodą przyznawaną podczas Kina w Trampkach jest „Film – Wędrowiec”. Statuetkę w ramach konkursu zaprojektował w 2015 roku 11-letni wówczas Marcin Marciniak. W każdej sekcji konkursowej przyznawane są wyróżnienia.

Podczas Festiwalu odbędą się też warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty rodzinne. Dla filmowców i studentów kierunków filmowych przygotowany został cykl warsztatów Dzieci i film. Niemiecka perspektywa. W programie ponadto odbędą się wystawy, gry uliczne i tematyczne spacery.

Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach to święto kina dla młodych widzów. Pokazuje wielki wybór najnowszych, wyszukiwanych na całym świecie filmów – zabawnych, poruszających, mądrych, stworzonych z szacunkiem dla inteligencji i wrażliwości młodego człowieka. Festiwal powstał dzięki szalonej energii i pomysłowości pełnych entuzjazmu kinomaniaków. Myśl o jego utworzeniu zrodziła się z wyraźnego odczucia, że bardzo brakuje w Warszawie skierowanego do dzieci i młodzieży, zorganizowanego z rozmachem filmowego przedsięwzięcia. Filmy dostosowane są do różnych kategorii wiekowych i wybierane przez dzieci.


Szczegółowy program na stronie http://www.kinowtrampkach.pl/