Dziś w Tallinie (Estonia) rozpocznie się 44. edycja manewrów morskich Baltops – jednego z największych i najważniejszych ćwiczeń NATO na Bałtyku. Wzorem lat ubiegłych ponownie wezmą w nich udział polscy żołnierze, okręty oraz lotnictwo. 16 czerwca, na poligonie w Ustce odbędzie się faza taktyczna ćwiczenia: lądowanie sojuszniczych sił amfibijnych.

Ćwiczenie Baltops 2016 zostanie przeprowadzone w terminie 3-19 czerwca, na Bałtyku oraz na terenie Estonii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Polski. W tegorocznej edycji manewrów weźmie udział ponad 6000 żołnierzy z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO. Pierwsza część (portowa) odbędzie się w Tallinie. Ćwiczenie zakończy się 19 czerwca br. w Kilonii (Niemcy). Organizatorem jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (ang. Naval Striking and Support Forces NATO – STRIKFORNATO) – podaje Dowództwo Generalne RSZ. – Od początku swojej 44-letniej historii ćwiczenie pod kryptonimem Baltops miało za zadanie wypełniać jedno z podstawowych zadań floty czyli demonstrowanie obecności morskiej Sojuszu Północnoatlantyckiego w rejonie Morza Bałtyckiego – podkreśla kontradmirał Mirosław Mordel, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ).
Jak informuje Dowództwo Generalne RSZ, do głównej części ćwiczenia zgłoszone zostały m.in. 4 myśliwce F-16, samolot patrolowo – rozpoznawczy An-28B1R oraz 3 śmigłowce (2 Mi-14 PŁ i W-3RM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej).
Z kolei 16 czerwca (czwartek) na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka przeprowadzona zostanie faza taktyczna (desantowa) ćwiczenia: lądowanie sojuszniczych sił amfibijnych.