Waszyngton mówi „nie” Saudom

  

Administracja Prezydenta Baracka Obamy odmówiła sprzedaży Arabii Saudyjskiej bomb kasetowych, które rząd w Rijadzie wykorzystałby w walkach w Jemenie. Sprzeciw był spowodowany ofiarami wśród tamtejszej ludności cywilnej, za które odpowiedzialna jest Arabia Saudyjska.
 
Saudowie od marca 2015 roku dowodzą koalicji, która ma zdusić powstanie Huti i przywrócić uznawanego przez społeczność międzynarodową Abda Rabbuha Mansura Hadiego. Zakaz eksportu bomb kasetowych do Rijadu był podyktowany raportem organizacji Human Right Watch. Według niego Arabia Saudyjska ostrzeliwała z bomb kasetowych produkcji amerykańskiej miejsca, w których przebywali cywile.
Bomba kasetowa jest tak groźna i niszczycielska, gdyż zawiera w sobie nawet do kilkuset podpocisków, które po wybuchu "matki" zostają rozrzucone w pobliżu wybuchając przy okazji zadając olbrzymie straty sile żywej. Wiele z ładunków nie jest detonowanych tworząc przy tym pola minowe. Bomby kasetowe stanowią olbrzymie zagrożenie dla ludności cywilnej z tego względu w 2008 roku około 100 państw podpisało Konwencja o zakazie użycia amunicji kasetowej. Państwami, które nie podpisały konwencji to między innymi Polska, Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Finlandia i Egipt.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do 10 lat”. Jest śledztwo ws. „Czajki”

Oczyszczalnia ścieków "Czajka" / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

- Dziś zostało wszczęte zostało śledztwo ws. niegospodarności przy zajmowaniu się sprawami majątkowymi MPWiK w związku z zarządzaniem Stacją Termicznego Unieszkodliwiania Osadów Ściekowych w oczyszczalni "Czajka" - poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Rzecznik prasowy praskiej prokuratury prok. Marcin Saduś poinformował, że śledztwo dotyczy "niegospodarności przy zajmowaniu się sprawami majątkowymi Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji polegającej na niewłaściwym nadzorze podczas przeprowadzania inwestycji w zakresie modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków >>Czajka<<".

Dodał, że chodzi m.in. o prowadzoną do grudnia 2012 roku budowę Stacji Termicznego Unieszkodliwiania Osadów Ściekowych oraz dopuszczenie do niewłaściwej eksploatacji i konserwacji tej Stacji "wskutek czego wyrządzono spółce szkodę w wielkich rozmiarach".

"Czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 10"

- przekazała prokuratura.

[polecam:https://niezalezna.pl/289006-ile-ton-osadu-odbierane-jest-z-czajki-i-gdzie-trafiaja-podano-szczegolowe-informacje]

Do CBA złożono zawiadomienie ws. spalarni osadów ściekowych z oczyszczalni "Czajka", która nie działa od wielu miesięcy. Rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska powiedziała, że "awaria była ukrywana od grudnia". Pismo GIOŚ w sprawie nieprawidłowości dotyczących spalarni osadów ściekowych do CBA wpłynęło 8 września i jest analizowane.

Nie ukrywaliśmy awarii spalarni osadów w "Czajce", wysłaliśmy w tej sprawie pisemną informację do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony środowiska 26 lutego

- przekazała prezes MPWiK Renata Tomusiak.

Dodała, że spółka stara się, aby uruchomić jeden ciąg spalarni do końca roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl