Jest nowy sondaż. Wyniki zaskakują

  

Według najnowszego sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, Sejm mocno zmieniłby skład. Liderem z dużą przewagą nad pozostałymi ugrupowaniami pozostaje nadal Prawo i Sprawiedliwość.

Jak wynika z sondażu Millward Brown przygotowanego na zlecenie portalu gazeta.pl, do Sejmu weszłoby 5 partii, jednak ich skład różniłby się od tego, który obecnie zasiada w poselskich ławach.

Na czele utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 34 proc. respondentów. Na drugim miejscu uplasowała się Nowoczesna, na którą głos chciałoby oddać 19 proc. ankietowanych. Na podium znalazła się również Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 14 proc. badanych.

Z sondażu wynika, że do sejmu weszłyby jeszcze tylko dwie partie: KORWiN z poparciem 6 proc. ankietowanych oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który głos oddałoby 5 proc. respondentów.

Pozostałe ugrupowania - zgodnie z wynikami badania - nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Wynikami sondażu zdziwiony wydaje się przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty , który przyznaje, że nie do końca ufa w tej kwestii „Gazecie Wyborczej”.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,gazeta.pl,Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Starcia separatystów z policją

/ sxc.hu

  

Tysiące zwolenników niepodległości Katalonii wyszły na ulice Barcelony, by protestować przeciw wyrokom więzienia, jakie dzień wcześniej otrzymali przywódcy separatystów. Doszło do starć z policją, która użyła pałek, gdy demonstranci obrzucali ją świecami dymnymi i podpalali kosze na śmieci.


Trzy osoby zostały zatrzymane, gdy protestujący usiłowali sforsować barierki ustawione przed budynkami rządowymi w centrum miasta. Policja zdołała po południu odblokować kilkadziesiąt dróg oraz kilka linii kolejowych, które od rana okupowali demonstranci.

We wtorek nadal nie udało się jednak przywrócić prawidłowego funkcjonowania lotniska El Prat w Barcelonie po poniedziałkowych zamieszkach, w których ponad 40 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, w starciach z policją, która użyła gumowych pocisków.

Przywódcy separatystów ogłosili we wtorek, że wyroki więzienia wzmocnią tylko determinację Katalończyków, by doprowadzić do referendum w sprawie secesji regionu. Były wicepremier Katalonii i lider jednego z dwóch największych ugrupowań separatystycznych - Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) - Oriol Junqueras powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że wyrok, jaki otrzymał przyczyni się do umocnienia ruchu na rzecz oderwania regionu od Hiszpanii.

Szef regionalnego rządu Quim Torra bronił masowych protestów przeciw wyrokom Sądu Najwyższego Hiszpanii, który skazał dziewięcioro katalońskich separatystów na kary więzienia wynoszące od dziewięciu do 13 lat. Uznał, że decyzja SN jest „nie do zaakceptowania”, a Katalończycy „rozpoczynają nowy etap (...) walki o samostanowienie”.

Pierwsze manifestacje Katalończyków niezadowolonych z wyroków skazujących separatystów rozpoczęły się spontanicznie w poniedziałek po południu na ulicach największych miast regionu.

W poniedziałek rano hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięcioro katalońskich separatystów za podburzanie w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii, przeprowadzonym 1 października 2017 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl