Filharmonia Narodowa: Finał sezonu pod znakiem Wagnera

  

„Tristan i Izolda” Ryszarda Wagnera to prawdziwa perła na afiszach operowych scen, kochająca rozmach i przepych scenografii oraz inscenizacji. Jednak wielu melomanów ceni sobie koncertowe wystawienia tego dzieła. Skupienie na muzycznych niuansach, nowatorskim spojrzeniu na harmonię i orkiestrację, które zawarł tutaj Mistrz z Bayreuth, stawiają ponad wszelkie efekty wizualne. I przyznam, często mają rację. Jacek Kaspszyk, szef Filharmonii Narodowej poszedł właśnie tym śladem. 

Wagnerowski „Tristan i Izolda”, czyli jeden z koronnych, trzyaktowych dramatów muzycznych tego kompozytora, to odwołanie do celtyckiej XII-wiecznej legendy związanej z tzw. cyklem arturiańskim. Nic dziwnego, że sporo tutaj odniesień do Króla Artura i rycerzy Okrągłego Stołu. Fakty mieszają się z literacką fikcją, chrześcijańskie odwołania z okultyzmem a wszystko w typowym celtyckim sosie wierzeń i zabobonów. Kanwą jest niespełniona miłość rycerza Tristana do irlandzkiej księżniczki Izoldy a przeniesienie ich miłosnych uniesień odnajdujemy w przepięknych frazach, w których wielu upatruje szczytu artystycznego kunsztu Wagnera. Warto wiedzieć, że to właśnie we wstępie-preludium (vorspiel) do tego arcydzieła pojawia się tzw. akord tristanowski wielodźwięk w którym wielu upatruje początek powolnego odchodzenia w zapomnienie systemu tonalnego opartego na skalach dur i moll. Nic więc dziwnego, że całe dzieło uznawane jest za przełomowe. Z jednej strony pełne tajemnic ale również eteryczne, przesycone romantycznym duchem uniesień, wzlotów i upadków. I to właśnie owa wieloznaczność tak genialnie ujęta przez Wagnera w harmonii, staje się tutaj kluczem do odczytania geniuszu dzieła. Nie da się bowiem odczytać tej harmonii w sposób jednoznaczny co wprowadza w nas podświadomie niepokój. I pomyśleć, że wszystko przez jeden akord, który wyznacza pewien kres systemu dur-moll, a jego niedookreślenie otwiera bramy do innych rozwiązań na polu harmonii.
Sam Wagner tworząc operę (ukończył ją w 1859 roku) odwołał się do tej legendy w tzw. wersji Gotfryda z Strasburga. Tradycyjnie oparł się na wielkim aparacie wykonawczy, a sama opera już na starcie wzbudziła wiele kontrowersji stając się jednym z najważniejszych dzieł w całej historii muzyki. Po prawykonaniu w 1865 roku utwór stał się przedmiotem licznych kontrowersji i polemik – jednych zachwycił, innych przytłoczył bogactwem i nowatorstwem języka muzycznego, a także niezrównaną temperaturą uczuć wyrażonych w muzyce. Nas jak wspomniałem czeka koncertowe wykonanie tego dzieła i już zostało ono uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat, natomiast a znakomici soliści, na czele z Michaelem Weiniusem (Tristan) i Jennifer Wilson (Izolda) zdają się być gwarantami wysokiego poziomu interpretacji (są gwiazdami w gronie tzw. głosów wagnerowskich) a tym samym stanowią gwarancję prawdziwej muzycznej uczty.

Całe dzieło zostało podzielone na dwie części: I akt usłyszymy w piątek o godz. 19:30, drugi zaś w sobotę o godz. 18.

Oba koncerty poprzedzą wykłady odnoszące się do dzieła (zawsze godzinę wcześniej), poprowadzi je Szymon Paczkowski – muzykolog i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Pikanterii wykonaniu dodaje fakt, że obok znakomitej stołecznej orkiestry usłyszymy połączone chóry Filharmoników i Narodowego Forum Muzyki a koncertowe wystawienie zbiega się z premierą w Teatrze Wielkim Opery Narodowej (koprodukcja m.in. z Nowojorską Metropolitan Opera). Porównania nieuniknione. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odezwał się Komorowski... Stawia na Tuska? Chyba nie widział wyników tych sondaży!

Bronisław Komorowski i Donald Tusk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Bronisław Komorowski gościł dziś w jednym z programów w Polsacie News. Były prezydent to wieloletni partyjny kolega Donalda Tuska, więc nic dziwnego, że liczy na jego pozytywną decyzję w sprawie kandydowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Zdradził, co może go skłonić do stanięcia w wyborcze szranki.

Tusk nie ogłosił jeszcze swojego kandydowania na prezydenta, ale nie da się ukryć, że na to jest spora presja ze strony opozycji i jej sympatyków. Co może go przekonać?

"Jeśli suma głosów oddanych na uzgodnionych kandydatów opozycji demokratycznej będzie wystarczająco duża, mówię o ilości głosów, niekoniecznie mandatów, to sądzę, że to będzie element ułatwiający pozytywną decyzję Donald Tuska o kandydowaniu w wyborach prezydenckich"

- powiedział były prezydent.

Tymczasem, najnowszy sondaż CBOS wskazuje, że dużym zaufaniem Polaków cieszy się urzędujący prezydent RP Andrzej Duda. Z najnowszego badania wynika, że zadowolenie z prezydentury Dudy wyraża aż 58 procent respondentów.

[polecam:https://niezalezna.pl/280121-tusk-chce-startowac-na-prezydenta-niech-spojrzy-na-ten-sondaz-polacy-uwielbiaja-andrzeja-dude]

W innym z sondaży zbadano poziom zaufania Polaków do przedstawionych polityków. I tak, Andrzej Duda znalazł się na drugim miejscu z zaufaniem na poziomie 44,9 procent - tuż za premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei Donald Tusk zajął dopiero czwarte miejsce, z wynikiem zaufania 35 procent. Jednocześnie, negatywnie na jego temat wypowiedziało się aż 53,2 procent badanych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280416-jest-nowy-sondaz-liderem-morawiecki-w-rankingu-zaufania-tusk-nie-zalapal-sie-nawet-na-podium]

To nie pierwszy z byłych prezydentów, który wzmaga swoją aktywność, kiedy na horyzoncie pojawia się kampania wyborcza. Lech Wałęsa na łamach "Gazety Wyborczej" ogłosił... "pospolite ruszenie" i apelował do Polaków, by zaangażowali się w kampanię niektórych ugrupowań politycznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280544-zarty-sie-skonczyly-walesa-oglasza-pospolite-ruszenie-i-mowi-co-kazdy-powinien-zrobic]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl