Porażka Rosji. Oligarcha Kantor zmuszony do wycofania się z Azotów

  

Dla Rosjan to spora porażka. Spółki należące do Wiaczesława Kantora, jednego z szefów koncernu Acron, zaczęły sprzedawać akcje tarnowskiej firmy Azoty. Oficjalnym powodem ma być fakt, że pieniądze zainwestowane w Polsce nie pracują, a Kantor nie ma widoków na wprowadzenie swoich ludzi do rady nadzorczej polskiej grupy.

W wyniku zawarcia przez Norica (spółka zależna Acronu) umowy sprzedaży akcji, w dniu 19 maja 2016 roku Norica bezpośrednio, a TrustService, Acron, Subero i pan Kantor pośrednio poNorica Holding S.à r.l., z siedzibą w Luksemburgu przez Norica zbyli 300 000 akcji spółki” - podały Azoty w komunikacie. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że Rosjanie zaczęli pozbywać się swoich udziałów.

Gdyby okazało się, że Acronowi udało się zgromadzić 20 proc. akcji w Azotach, to według prawa uprawniałoby to do wprowadzenia swojego przedstawiciela do rady nadzorczej. To oznaczałoby, że Acron uzyskuje bezpośrednią informację o wszelkich działaniach spółki, a także zaczyna mieć wpływ na decyzje strategiczne, takie jak podejmowanie inwestycji, czy wypłata dywidendy. To oczywiście jest bardzo zła perspektywa. O ile byłoby to tylko możliwe Azoty powinny unikać takiej sytuacji, dlatego że dalszym krokiem może być pojawienie się przedstawiciela Acronu w zarządzie spółki

- mówił w październiku 2013 roku poseł PiS Piotr Naimski.

Przeciwko przejęciu udziałów w grupie od lat protestowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj też: Rosjanie kontrolują 40 proc. udziałów w Azotach? Szydło pyta Tuska i Karpińskiego

Chęć uwolnienia tych środków była najprawdopodobniejszym motywem ostatniej transakcji. Pytanie, czy w ślad za pozbyciem się niewielkiego - ale istotnego - pakietu akcji Wiaczesław Kantor postanowi pozbyć się reszty - zastanawia się portal innpoland.pl.

Czytaj też: Prawnicy dobiorą się do Azotów

Kantor to świetny znajomy rosyjskiego prezydenta. Zna się również z Aleksandrem Kwaśniewskim. Mimo dobrych kontaktów z władzami na Kremlu, Kantor większość czasu spędza za granicą. Jest obywatelem Rosji i Izraela, ma dom w Szwajcarii. Świetnie wykształcony, nie popisuje się swoim bogactwem. W 2012 roku magazyn Forbes wycenił jego majątek na 2,3 mld dolarów, co dawało mu wtedy 39. miejsce wśród najbogatszych Rosjan.

Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Obecnie grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. 2015 rok firma zakończyła historycznie rekordowymi wynikami finansowymi. Zysk netto wyniósł blisko 692 mln zł i był wyższy od ubiegłorocznego aż o 427 mln zł (265 mln zł w 2014 r.). Przychody ze sprzedaży przekroczyły poziom 10 mld zł wobec 9,9 mld zł w ub.r. Zysk na akcje wzrósł w ujęciu rok do roku o ponad 160 proc. Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 roku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: temi.pl,niezalezna.pl,innpoland.pl


Wczytuję komentarze...

"7x24" już w niedzielę!

Katarzyna Gójska / Telewizja Republika/printscreen

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Niedziela, godz. 9:06 - Telewizja Republika i Polskie Radio 24.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl