Dzisiejsza prezentacja wyszkolenia to tylko fragment działań Żandarmerii Wojskowej. Działań, które mają skutecznie zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom szczytu NATO oraz wyeliminować potencjalne zagrożenia – powiedział we wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po obejrzeniu prezentacji wyszkolenia żołnierzy ŻW, która odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

We wtorek na stadionie PGE Narodowy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz obserwował pokaz wyszkolenia żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, który został przeprowadzony w związku z przygotowaniami do lipcowego szczytu NATO w Warszawie. - Mamy świadomość tego, że mogą się zdarzyć bardzo różne okoliczności. My podejmujemy te działania, które mają wyeliminować wszystkie zagrożenia. Nie dlatego, żeby pokazać sprawność naszych żołnierzy i żandarmów. Nie dlatego, żeby pokazać nowoczesny sprzęt. Tylko dlatego, że rzeczywiście będziemy mieli w Polsce najważniejszych przywódców świata, a ich obrady będą decydowały o bezpieczeństwie świata – stwierdził szef resortu obrony narodowej. – Będziemy robili wszystko, żeby wyeliminować różnorodne zagrożenia. Obszar państwa będzie na bieżąco monitorowany i na bieżąco analizowany przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, który pozwoli nam wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie, a także zabezpieczyć naszą przestrzeń powietrzną – zapewnił Macierewicz.
Minister obrony narodowej obejrzał pokaz sprawdzenia pirotechnicznego iglicy stadionu i trybuny, usunięcia podejrzanego ładunku, obezwładnienia napastnika i ewakuacji osoby ochranianej. Przyglądał się także wyposażeniu specjalnego oddziału żandarmerii. Prezentacja na płycie i trybunach to tylko wycinek całego systemu ochrony.  – Symulacja, z którą mogliśmy się zapoznać udowadnia, że jesteśmy przygotowani do tego, żeby szczyt NATO w Warszawie przebiegł spokojnie i bezpiecznie – dodał na zakończenie spotkania z mediami szef MON.