W najbliższym miesiącu PGNiG odbierze gaz LNG z Kataru i Norwegii. Pierwszy statek do Terminala w Świnoujściu przybędzie 17 czerwca br., w ramach kontraktu katarskiego. Drugi ładunek zamówiony od firmy Statoil planowany jest na 25 czerwca br.

W odniesieniu do dostaw spotowych (krótkoterminowych) kierownictwo gazoportu zdecydowało o zakupie pierwszego ładunku od norweskiej firmy Statoil, która złożyła najkorzystniejsza ofertę. Około 140 tys. ton LNG (84 mln m3 gazu sieciowego) dostarczone będzie z norweskiego portu Snohvit statkiem „Arctic Princess”, którego przybycie do Świnoujścia planowane jest na 25 czerwca br. 

Z kolei, ze względu na wcześniejsze rozpoczęcie świadczenia usług przez Terminal LNG w Świnoujściu PGNiG podjęło decyzję o przyspieszeniu dostaw LNG do Świnoujścia w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas. Firma ta 17 czerwca br. dostarczy do Świnoujścia ładunek LNG w ramach realizacji długoterminowej umowy z 2009 r. (statek Al-Neuman, 206 tys. t LNG,  co odpowiada 124 milionom m3 gazu sieciowego). 

Kolejna dostawa katarska dla PGNiG w ramach tej umowy zrealizowana będzie w połowie lipca 2016 r.