Przez półtorej dekady współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, nagrał z nią 28 płyt i wykonał ponad 300 koncertów. Do historii przeszedł jako jeden z najwybitniejszych skrzypków świata. W środę, 25 maja Sinfonia Varsovia, orkiestra o której sam Mistrz mówił: „Praca z żadną inną orkiestrą nie dawała mi tyle zadowolenia, co praca z zespołem Sinfonia Varsovia” zagra koncert z okazji 100. rocznicy urodzin jej wieloletniego gościnnego dyrygenta.

Gośćmi specjalnymi koncertu będą odwiedzająca Polskę po raz pierwszy Zamira Menuhin Benthall – córka legendarnego skrzypka oraz Lady Camilla Panufnik, żona kompozytora Andrzeja Panufnika. Prowadzony przez Jerzego Maksymiuka koncert będzie miał nadzwyczajny charakter, nie tylko z powodu przybyłych specjalnie do Polski gości i relacji Menuhina z Sinfonią Varsovią, ale również ze względu na program wydarzenia.

Artyści, z solistą Jakubem Haufą na czele, zagrają dwa koncerty nawiązujące do wspólnej historii Menuhina i orkiestry. Wieczór otworzy „Koncert na skrzypce, smyczki i basso continuo a-moll”  Jeana Marie Leclaira. Ciekawym jest fakt, że partyturę tego utworu wiele lat temu wręczył Jerzemu Maksymiukowi sam Yehudi Menuhin. Następnie zabrzmi Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika - dzieło skomponowane na zamówienie Yehudi Menuhina w 1971 roku. Skrzypek po raz pierwszy wykonał ten utwór w towarzystwie Menuhin Festival Orchestra, w znacznej części składającej się z muzyków Polskiej Orkiestry Kameralnej, z której po latach narodziła się Sinfonia Varsovia. Na koniec publiczność wysłucha niegdyś popisowego „numeru” Sinfonii Varsovii i Jerzego Maksymiuka - Serenady na orkiestrę smyczkową Piotra Czajkowskiego.

Koncert odbędzie się 25 maja o godz. 19 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zapraszamy!