Dziś z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyła się konferencja prasowa wokół filmu pod tytułem „Rozstrzelać Polaków”, który opowie o dramatycznych kulisach przeprowadzonej w latach 30. XX wieku antypolskiej operacji NKWD.

Czasy sowieckiego wielkiego terroru lub inaczej wielkiej czystki, które przypadają na lata 30. ubiegłego wieku to jeden z najczarniejszych okresów w historii nowożytnej Europy. To właśnie w latach 1937-1938 doszło do antypolskiej operacji NKWD, w wyniku której zginęło ponad 200 tys. Polaków i choć skala tej zbrodni, która była pierwszym ludobójstwem etnicznym II wojny światowej jest porażająca, to w wielu środowiskach była do tej pory zbrodnią przemilczaną.

Aż do teraz, bo właśnie dziś w warszawskim Domu Dziennikarza odbyła się konferencja dotycząca filmu dokumentalnego, który wkrótce opowie o tych dramatycznych dla naszego narodu wydarzeniach. W spotkaniu na Foksal wzięli udział Tomasz Sommer – autor trzech książek o działaniach NKWD, m.in. pozycji pod tytułem „Rozstrzelać Polaków. Ludobójstwo Polaków w Związku Sowieckim w latach 1937-1938”, Mirosław Majeran – producent filmowy oraz prof. Jan Marek Chodakiewicz – autor przełomowej książki „Międzymorze”, specjalizujący się w historii najnowszej.

Film „Rozstrzelać Polaków” będzie pierwszym dokumentalnym przedstawieniem polskich aspektów sowieckiego wielkiego terroru, którego ofiary wyselekcjonowano na podstawie kryteriów narodowościowych i politycznych, w obu wypadkach podkreślając ich etniczność jako funkcję determinującą ich rzekomą winę. 


(Plakat: mat.pras.)