Święto Strzelców Podhalańskich

  

Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich obchodzili swoje święto. Tegoroczne obchody związane z 23. rocznicą powstania formacji odbyły się 20 maja 2016 roku w Rzeszowie – podaje oficjalny portal 21BSP.

Uroczyste obchody otworzyła Msza Święta w intencji żołnierzy oraz Ojczyzny odprawiona w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył Biskup Rzeszowski ks. bp Jan Wątroba w asyście księży kapelanów służb mundurowych oraz ks. płk. Grzegorza Krupskiego – Dziekana Wojsk Lądowych.
Bezpośrednio po Mszy Świętej pod tablicą pamiątkową Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich spod Narwiku, która mieści się na kościele, złożono wiązanki kwiatów. Apel Pamięci odczytał kpt. Andrzej Korytko, a pododdział honorowy wystawiony przez 1. Batalion Strzelców Podhalańskich wystrzelił uroczystą salwę.
Jak podaje oficjalny portal 21BSP, jedną z tradycji brygady jest nadawanie tytułu „Honorowego Podhalańczyka”. Na przestrzeni 23 lat funkcjonowania brygady tytuł „Honorowego Podhalańczyka” wraz z insygniami – kapeluszem strzelca i ciupagą podhalańską, otrzymało już ponad 158 osób. Na wniosek Kapituły Tytułu Honorowego, w tym roku, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich nadał tytuł Ordynariuszowi Diecezji Rzeszowskiej ks. bp. dr Janowi Wątrobie oraz prezesowi Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce,  Andrzejowi Skupniowi.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 21BSP

Wczytuję komentarze...

Zbierał podpisy pod kandydaturą Andrzeja Dudy. Został pobity i zabrano mu teczkę

zdjęcie ilustracyjne, / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W sobotę doszło do ataku na wolontariusza, który w Miastku (Pomorskie) zbierał podpisy pod kandydaturą prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowali lokalni działacze PiS. Mężczyzna miał zostać uderzony w brzuch, wyrwano mu też teczkę z podpisami poparcia. "Apelujemy i prosimy o zaprzestanie jakichkolwiek aktów przemocy. Nie ma zgody na hejt, który rodzi się w przemoc" - napisali działacze w oświadczeniu.

Informację o zdarzeniu zamieściła na Twitterze Anna Gańska-Lipińska.

"W Miastku pobito wolontariusza (Prawa i Sprawiedliwości), który zbierał podpisy osób popierających kandydaturę Prezydenta (Andrzeja Dudy)"

- napisała.

Opublikowała też oświadczenie lokalnych członków komitetu PiS w Miastku w tej sprawie. Wynika z niego, że do incydentu doszło w sobotę w godzinach wieczornych.

"Jeden z członków komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Miastku, Pan Mariusz Tandecki został uderzony w brzuch. Wyrwano mu także teczkę zawierającą podpisy poparcia ww. kandydata"

- czytamy w oświadczeniu.

Działacze PiS potępili też "wszelkiego rodzaju ataki agresji słownej, a przede wszystkim fizycznej".

"Sytuacja, która wczoraj miała miejsce, budzi w nas duży niepokój. Za słowami Szefowej Sztabu Andrzeja Dudy, Pani mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, apelujemy i prosimy o zaprzestanie jakichkolwiek aktów przemocy. Nie ma zgody na hejt, który rodzi się w przemoc"

- podkreślili działacze PiS z Miastka.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, ewentualna ich druga tura - 24 maja. Na zebranie wymaganej liczby 100 tysięcy podpisów poparcia komitety wyborcze mają czas do 26 marca. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts