Pomnik Sobieskiego stanie w Wiedniu?

Inicjatorzy budowy pomnika Jana III Sobieskiego, który miałby upamiętniać zwycięzcę Bitwy pod Wiedniem w 1683 roku zwrócili się o pomoc w zbieraniu funduszy na budowę monumentu do internautów.

mat. pras.
Inicjatorzy budowy pomnika Jana III Sobieskiego, który miałby upamiętniać zwycięzcę Bitwy pod Wiedniem w 1683 roku zwrócili się o pomoc w zbieraniu funduszy na budowę monumentu do internautów. Jeśli pomnik uda się zbudować, będzie to pierwszy tego typu monument upamiętniający Odsiecz Wiedeńską.

Zainicjowana w internecie zbiórka pieniędzy potrwa do 22 lipca. Za pośrednictwem serwisu polakpotrafi.pl Komitet Budowy Pomnika planuje zebrać 400 tys. zł.

- Mamy niepowtarzalną okazję, by wspólnie napisać nową historię. Do tej pory zostało zrealizowane wiele etapów akcji. Teraz możemy współtworzyć kolejne części powstawania monumentu Jana III Sobieskiego. Współpracując, razem możemy zrealizować niełatwy, jednak w pełni możliwy i szlachetny cel. Liczy się każda pomoc. Zachęcamy do współuczestniczenia w inicjatywie. Tylko razem możemy dokonywać i budować rzeczy wielkich! - informują inicjatorzy akcji.

Projekt pomnika przedstawia Jana III Sobieskiego z husarią w natarciu. Będzie to pierwszy monument w stolicy Austrii upamiętniający zwycięzcę Bitwy pod Wiedniem w 1683 roku. Pomnik ma stanąć na wzgórzu Kahlenberg, z którego ruszył atak wojsk Rzeczypospolitej na oddziały tureckie.  Do tej pory na elewacji niewielkiego, jednak licznie odwiedzanego przez grupy turystów kościoła św. Józefa znajduje się obecnie jedynie pamiątkowa tablica poświęcona Sobieskiemu.
 
Pomysł budowy pomnika narodził się w 2003 roku. W czerwcu 2011 roku odbyły się renegocjacje umowy miast partnerskich między Wiedniem i Krakowem, a 16 grudnia 2011 roku przyszła pozytywna odpowiedź dotycząc budowy pomnika od burmistrza Wiednia. Pozytywna odpowiedź pozwoliła na rozpoczęcie szeregu działań i znacznie przyspieszyła prace. 12 września 2013 roku w 330 rocznicę odsieczy wiedeńskiej miało miejsce wbudowanie kamienia węgielnego na miejsce powstania pomnika Jana III Sobieskiego.

 


Źródło: niezalezna.pl,polakpotrafi.pl

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo