Owacja w Sejmie po słowach premier Szydło. „Prawdy nie zakrzyczycie, Polska jest suwerennym państwem”

  

Premier Beata Szydło odniosła się dzisiaj w Sejmie do komunikatu Komisji Europejskiej dotyczącego sytuacji w Polsce. Szefowa polskiego rządu upomniała polityków opozycji szkalujących wizerunek Polski za granicą: „ Polska jest krajem suwerennym, a wy o tym zapominacie. Polacy widzieli, że polityczny spór przenosicie za granicę” - mówiła premier Szydło, a jej wystąpienie zakończyło się owacją posłów.

W mocnych słowach premier Szydło odniosła się do działań polityków opozycji, którzy przy okazji decyzji Komisji Europejskiej atakują rząd. Premier zwróciła uwagę, że w ostatnich wypowiedziach opozycja zamiast Polska, mówi coraz częściej „ten kraj”.

- Ostatnie wypowiedzi i działania opozycji, jakie podejmujecie, świadczą o tym, że trzeba przypomnieć państwu o podstawowym obowiązku, jaki ciąży na polskich parlamentarzystach. Ta powinność to działanie na rzecz suwerenności Polski. Polska jest krajem suwerennym, a wy o tym zapominacie. Polacy widzieli, że polityczny spór przenosicie za granicę. Jak zabiegaliście, żeby były podejmowane przeciwko Polsce rezolucje. Prawdy nie zakrzyczycie, Polska jest suwerennym państwem. Dzisiaj znowu politycy PO, PSL i Nowoczesnej z niekrywaną wręcz radością podejmują działania przeciwko Polsce. Wczorajsze informacje o działaniach KE przyjęliście z uśmiechami na twarzy. Tak troszczycie się o polski interes? Taka jest wola parlamentarzysty? W ten sposób rozumiecie polską suwerenność? To są reakcje zatroskanych propaństwowców, którzy z troską podchodząc do spraw państwa, którzy martwią się tym, że mówi się o nas w negatywnym kontekście?” [...] Zawsze zastanawiałam się, dlaczego nie mówicie Polska, tylko ten kraj. Wczorajsze uśmiechy tłumaczą, dlaczego tak jest – mówiła premier Beata Szydło.

 
Wystąpienie Beaty Szydło zakończyła owacja na stojąco:


Z kolei na czas wystąpienia lidera PO Grzegorza Schetyny członkowie rządu Beaty Szydło oraz posłowie PiS w ramach protestu opuścili salę sejmową.

- Byłem przekonany, że nikt z nas nie będzie mógł o tym powiedzieć: Polska się za panią wstydzi, po tym, co pani powiedziała – oświadczył Grzegorz Schetyna do premier Szydło.

Ponadto Schetyna zarzucił szefowej rządu, że na czach całej Polski sprofanowała Konstytucję.

Odpowiadając Grzegorzowi Schetynie premier Szydło mówiła:

- To jest smutny dzień dla polskiej demokracji. Jeszcze nigdy w tej izbie nikt z opozycji nie okazywał takiej pogardy dla polskiego rządu, jak wy. Z mównicy polskiego Sejmu szef największej partii opozycyjnej, która niedawno jeszcze brała odpowiedzialność za Polskę – a może prowadziła grę interesów na czyjąś korzyść… Szef tej partii mówi o wstydzie. To spójrzcie w oczy rodzinom, którym odbierane były dzieci [z powodów ekonomicznych]. Mówicie o wstydzie? To jedźcie do Jastrzębia i wytłumaczcie górnikom, dlaczego do nich strzelaliście. Mówicie o wstydzie? Spójrzcie w oczy stoczniowcom, którym odebraliście miejsca pracy (…) Nigdy nie zmusicie mnie do tego, bym wyrzekła się suwerenności w imię poprawności politycznej - mówiła premier Szydło.

ZOBACZ FILM:

- Nigdy nie zmusicie mnie do tego, bym wyrzekła się polskiej suwerenności w imię poprawności politycznej. Poza tym,że jesteście posłami i otrzymaliście mandat poselski jesteście również Polkami i Polakami - mówiła premier Beata Szydło.
Z kolei Paweł Kukiz stwierdził, że atmosfery, jaka dziś zapanowała w Sejmie nie ma nawet „na koncertach hip-hopowych”. Zaproponował również zrobienie wraz z Liroyem piosenki z krzyków części posłów, którzy próbowali zakłócać dzisiejsze wystąpienia.
 

- Pod większością pani słów, pani premier, podpisuję się. Szczególnie, jeśli chodzi o godność Polski, suwerenność. Natomiast często krzyczycie państwo posłowie z PiS do Platformy, że mieli 8 lat. A wy mieliście 8 lat na przygotowanie się do władzy. A tymczasem to wasz minister Waszczykowski sprowadza zewnętrzny organ do Polski, do rozstrzygania spraw polskich – mówił Kukiz.


Wcześniej premier Beata Szydło mówiła o decyzji Komisji Europejskiej ws. Polski.

- Polski rząd nie prowadzi z instytucjami UE żadnych negocjacji, prowadzimy dialog. Dziś to nie Polska ma problem z reputacją i autorytetem, ale Komisja Europejska. Czy jest poważny partner, który dopuszcza do tego, by w trakcie negocjacji dopuszcza do przecieków? Jak to jest – rozmawiamy, jest dialog? A opinia wcześniej przygotowana. Komu na tym zależy? Dziś mogę powiedzieć, że w KE jest coraz więcej tych, którym zależy na rozbiciu UE, a nie na tym, by się rozwijała [...]  Polska potrzebuje Europy, ale przede wszystkim Europa potrzebuje Polski. Jesteśmy Europejczykami, ale przede wszystkim jesteśmy Polakami. Chcemy, żeby Europa szanowała nasze wybory, wspólną tradycję. Chcemy, żeby Europa szanowała naszą suwerenność – tak, jak wszystkich innych państw. Rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Nie będzie pozwalał, by Polakom była narzucana wola kogokolwiek. Polski rząd będzie ulegał tylko i wyłącznie woli polskich obywateli – mówiła premier Szydło.


Jednocześnie szefowa polskiego rządu wystąpiła z apelem o solidarność do wszystkich posłów w sprawach dotyczących wizerunku Polski za granicą:

- Zwracam się do marszałka i całej izby o to, byśmy solidarnie wyrazili stanowisko wobec tego, jak w tej chwili atakowana jest Polska – mówiła Premier Szydło.Po przerwie w obradach głos ponownie zabrała premier Szydło:

- Przez 8 lat zbudowaliście w Polsce patologiczny system władzy. Każda nasza propozycja w sprawie #TK jest przez opozycję odrzucana - mówiła szefowa rządu.
ZOBACZ WYSTĄPIENIE PREMIER SZYDŁO:
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl,niezalezna.pl,300polityka.pl


Wczytuję komentarze...

Narasta spór wokół odbudowy Notre Dame. Macron forsuje "nadanie nowocześniejszego rysu katedrze"

Jedna z propozycji "nowoczesnej" odbudowy autorstwa pracowni Kiss The Architect / kissthearchitect • Instagram

  

We Francji wciąż nie ma porozumienia pomiędzy głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. W spór dotyczący formy odbudowy zaangażowało się wielu ekspertów, historyków czy znawców sztuki. Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu, zaś gen. Jean-Louis Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”.

Proszę się zamknąć” – tymi słowami gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a. Sytuacja miała miejsce podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

[polecam:https://niezalezna.pl/288035-katedra-notre-dame-wciaz-nie-jest-bezpieczna-istnieje-ryzyko-zawalenia-sie-duzego-rusztowania]

Przedmiotem sporu między gen. Georgelinem i głównym architektem Villeneuveem jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”. Powtarza słowa prezydenta Macrona, który w lipcu mówił o konieczności „nadania nowocześniejszego rysu katedrze”. Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

[polecam:https://niezalezna.pl/267813-macron-zapowiedzial-odbudowe-notre-dame-jest-juz-reakcja-prezydenta-dudy]

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu „La Tribune de l'art”, zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki. Z kolei styl dyskusji na temat odbudowy katedry skrytykował minister kultury Franc Riester, apelując o wzajemny szacunek podczas dyskusji. Podobnego zdania byli członkowie senackiej komisji kultury.

[polecam:https://niezalezna.pl/270210-macron-nie-spiesz-sie-z-odbudowa-notre-dame-prosza-specjalisci]

Przypomnijmy, że niedługo po pożarze Notre Dame, ponad 1000 czołowych konserwatorów, kuratorów, naukowców, architektów i inżynierów podpisało się pod listem otwartym, wzywającym francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, by nie spieszył się z odbudową Notre-Dame.

Przyczyna pożaru katedry Notre Dame w Paryżu w dniu 15 kwietnia nie została dotąd wyjaśniona. Śledczy podali wstępnie w czerwcu, że mogło do niego dojść w wyniku awarii instalacji elektrycznej. Wcześniej sugerowano, że do pożaru doszło najprawdopodobniej w trakcie prowadzonych w świątyni prac renowacyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl