Ryszard Bolesławski to jeden z najciekawszych polskich artystów teatru i kina pierwszej połowy XX wieku. W jego filmach występowali m.in.: Greta Garbo, Marlena Dietrich, Gary Cooper, Jadwiga Smosarska, Juliusz Osterwa czy Stefan Jaracz. Swoją karierę zaczął w Rosji, gdzie pod okiem legendarnego Stanisławskiego uczył się aktorstwa, a potem reżyserii. Zwieńczeniem jego kariery była praca w Hollywood, dziś jest niemal zapomniany  Sylwetkę tego niezwykłego aktora, reżysera i pedagoga ma przybliżyć Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod hasłem Ryszard Bolesławski, jego twórczość i jego czasy organizowana przez Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Badacze z Polski, Rosji oraz Stanów Zjednoczonych przez trzy dni, od 19 do 21 maja, będą mierzyli się z legendą Bolesławskiego. W tym wyjątkowym przedsięwzięciu Akademię Teatralną wspierać będą partnerskie instytucje.

Filmoteka Narodowa zaplanowała pokazy filmów Ryszarda Bolesławskiego. Już 19 maja w Kinie Iluzjon odbędzie się uroczysta inauguracja cyklu oraz projekcja Cudu nad Wisłą – niemego filmu, któremu będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Pawła Szamburskiego. 20 maja warszawski Teatr Polski zaprasza na otwarcie wystawy Gdy Bolesławski przyjechał do Warszawy.

Na zakończenie konferencji w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się prezentacja filmu zob. Bolesławski zrealizowanego przez Piotra Kurzawę, studenta Wydziału Reżyserii AT oraz promocja książki Lekcje aktorstwa Ryszarda Bolesławskiego pod redakcją Ewy Uniejewskiej.

Życiorys Bolesławskiego jest niezwykle bogaty. Jeszcze jako dziecko wyjechał on do Rosji, gdzie dorastał i zdobywał pierwsze szlify w zespołach amatorskich. Zetknięcie z Konstantym Stanisławskim odmieniło jego życie; to pod jego okiem doskonalił się jako aktor, a później zdobywał umiejętności reżyserskie. Ten okres zaowocował w trakcie jego pracy w Stanach Zjednoczonych. Trudno byłoby dzisiaj mówić choćby o metodzie Lee Strasberga, gdyby nie Bolesławski i jego pedagogiczna działalność. Wiele zawdzięcza mu także Hollywood, w którym reżyserował swoje najlepsze filmy.

Jego życie pełne było niemal filmowych zwrotów akcji. Z kim współpracował? Jakie filmy kręcił? I czy był jedynie reżyserem, aktorem czy pedagogiem? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w trakcie Międzynarodowej Konferencji Naukowej Ryszard Bolesławski, jego twórczość i jego czasy.
 
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ryszard Bolesławski, jego twórczość i jego czasy”
Akademia Teatralna – Teatr Collegium Nobilium, ul Miodowa 22/24, Warszawa
19.05 – 21.05.2016 

Więcej informacji na stronie Akademii Teatralnej. 


(Plakat: mat.pras.)