Bruksela uderza w Państwo Islamskie

  

W ubiegłym tygodniu rząd Belgii podjął decyzję która rozszerza operację przeciw Państwu Islamskiemu o tereny Syrii. Siły powietrzne mają zacząć bombardowanie pozycji dżihadystów na początku lipca. Jordania będzie państwem, które na czas operacji antyterrorystycznej zapewniającym wsparcie logistyczne.

Belgia jest jednym z 66 państw uczestniczącym w międzynarodowej interwencji przeciwko Państwu Islamskiemu. Operacja ta rozpoczęła się w sierpniu 2014 r. Belgowie dołączyli się miesiąc później. Jednakże do tej pory operacja ograniczała się jedynie do atakowania celów w Iraku. Zwiększenie zaangażowania jest spowodowane zamachami na brukselski port lotniczy i stację metra z marca 2016 roku, do których przeprowadzenia przyznało się ISIS. Żołnierze króla Filipa prowadzą działania w Iraku i  Syrii w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa nr 2249 z grudnia 2015 roku. Wzywa ona państwa członkowskie ONZ do podjęcia wszelkich możliwych działań wymierzonych przeciwko Państwa Islamskiego.
Belgia to kolejne europejskie państwo, które w ostatnich tygodniach zwiększyło swoje zaangażowanie w walce z Państwem Islamskim. Miesiąc temu rząd Danii zapowiedział wysłanie myśliwców F-16, które mają atakować terrorystów 400 żołnierzy których zadaniem będzie szkolenie i wspieranie liniowych jednostek Irackich. Od kilkunastu miesięcy operują tam samoloty transportowe C130J mające zapewnić wsparcie logistyczne.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wyjątkowy apel metropolity krakowskiego. "Pomóżmy odbudować Notre Dame. To symbol chrześcijaństwa"

abp Marek Jędraszewski / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Z apelem o modlitwę i włączenie się w akcję Caritas Polska, która ma na celu pomoc w odbudowaniu katedry Notre Dame, zwrócił się w niedzielę wielkanocną metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Jak podkreślił, katedra paryska jest symbolem chrześcijaństwa.

Arcybiskup przewodniczył mszy św. odprawionej w katedrze na Wawelu. Pod koniec uroczystości zwrócił się z "serdecznym apelem" o modlitwę i przyłączenie się do akcji Caritas Polska, polegającej na pomocy materialnej na rzecz odbudowy katedry Notre Dame. Pomoc można przekazać za pośrednictwem SMS-ów oraz wpłacając środki na konto Caritas Polska. Wcześniej o przyłączenie się do akcji zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jędraszewski jest wiceprzewodniczącym KEP.

"Katedra jest pod wieloma względami bliska naszemu sercu. To symbol chrześcijaństwa, korzeni chrześcijaństwa we Francji i Europie"

– mówił metropolita i dodał, że katedra paryska jest miejscem wielu ważnych wydarzeń w historii, także polskiej.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że wkrótce rozpoczną się obchody stulecia urodzin Jana Pawła II (Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r.) Przy tej okazji metropolita przywołał dwa utwory Karola Wojtyły. Ich treść koresponduje z tematyką Wielkanocy, zmartwychwstania i ojczyzny.

Z okazji świąt abp Jędraszewski życzył, aby odczytywać tajemnicę przechodzenia od śmierci do życia, i aby to "przechodzenie" było pełne pokoju w dni świąteczne i kolejne, by było "pełne pokoju, który przynosi nam Chrystus, pełne radości, bo zmartwychwstał, pełne nadziei, bo przyjdzie w chwale".

W wygłoszonej w niedzielę wielkanocną homilii metropolita krakowski przywołał liczne teksty z Pisma Świętego, opisujące zmartwychwstanie i postawę świętych Piotra i Pawła.

"W dzień zmartwychwstania pańskiego wpatrujemy się w świętych Piotra i Pawła – filary i światła Kościoła. Na ich wierze, świadectwie budujemy swoja wiarę w to, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał"

– mówił metropolita krakowski.

Jak podkreślił, swoją wiarę budujemy właśnie poprzez udział w eucharystii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl