W ubiegłym tygodniu rząd Belgii podjął decyzję która rozszerza operację przeciw Państwu Islamskiemu o tereny Syrii. Siły powietrzne mają zacząć bombardowanie pozycji dżihadystów na początku lipca. Jordania będzie państwem, które na czas operacji antyterrorystycznej zapewniającym wsparcie logistyczne.

Belgia jest jednym z 66 państw uczestniczącym w międzynarodowej interwencji przeciwko Państwu Islamskiemu. Operacja ta rozpoczęła się w sierpniu 2014 r. Belgowie dołączyli się miesiąc później. Jednakże do tej pory operacja ograniczała się jedynie do atakowania celów w Iraku. Zwiększenie zaangażowania jest spowodowane zamachami na brukselski port lotniczy i stację metra z marca 2016 roku, do których przeprowadzenia przyznało się ISIS. Żołnierze króla Filipa prowadzą działania w Iraku i  Syrii w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa nr 2249 z grudnia 2015 roku. Wzywa ona państwa członkowskie ONZ do podjęcia wszelkich możliwych działań wymierzonych przeciwko Państwa Islamskiego.
Belgia to kolejne europejskie państwo, które w ostatnich tygodniach zwiększyło swoje zaangażowanie w walce z Państwem Islamskim. Miesiąc temu rząd Danii zapowiedział wysłanie myśliwców F-16, które mają atakować terrorystów 400 żołnierzy których zadaniem będzie szkolenie i wspieranie liniowych jednostek Irackich. Od kilkunastu miesięcy operują tam samoloty transportowe C130J mające zapewnić wsparcie logistyczne.