Bruksela uderza w Państwo Islamskie

  

W ubiegłym tygodniu rząd Belgii podjął decyzję która rozszerza operację przeciw Państwu Islamskiemu o tereny Syrii. Siły powietrzne mają zacząć bombardowanie pozycji dżihadystów na początku lipca. Jordania będzie państwem, które na czas operacji antyterrorystycznej zapewniającym wsparcie logistyczne.

Belgia jest jednym z 66 państw uczestniczącym w międzynarodowej interwencji przeciwko Państwu Islamskiemu. Operacja ta rozpoczęła się w sierpniu 2014 r. Belgowie dołączyli się miesiąc później. Jednakże do tej pory operacja ograniczała się jedynie do atakowania celów w Iraku. Zwiększenie zaangażowania jest spowodowane zamachami na brukselski port lotniczy i stację metra z marca 2016 roku, do których przeprowadzenia przyznało się ISIS. Żołnierze króla Filipa prowadzą działania w Iraku i  Syrii w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa nr 2249 z grudnia 2015 roku. Wzywa ona państwa członkowskie ONZ do podjęcia wszelkich możliwych działań wymierzonych przeciwko Państwa Islamskiego.
Belgia to kolejne europejskie państwo, które w ostatnich tygodniach zwiększyło swoje zaangażowanie w walce z Państwem Islamskim. Miesiąc temu rząd Danii zapowiedział wysłanie myśliwców F-16, które mają atakować terrorystów 400 żołnierzy których zadaniem będzie szkolenie i wspieranie liniowych jednostek Irackich. Od kilkunastu miesięcy operują tam samoloty transportowe C130J mające zapewnić wsparcie logistyczne.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Jakie mamy bezrobocie? Premier: "historyczny wynik". Lepszego nie było od... września 1990!

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; jarmoluk

  

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące stopy bezrobocia w maju to historyczny wynik - niższego nie notowaliśmy od września 1990 r. - poinformował dzisiaj na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w maju 2015 r. bezrobocie wynosiło 10,7 proc., obecnie jest blisko o połowę niższe - to "ogromny skok, jakiego dokonaliśmy".

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że stopa bezrobocia w maju 2019 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,6 proc. w kwietniu.

"Według danych GUS stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,4 procent. To historyczny wynik - niższego nie notowaliśmy od września 1990 roku. Jeszcze w maju 2015 roku bezrobocie wynosiło 10,7 procent, dziś jest blisko o połowę niższe - to pokazuje ogromny skok, jakiego dokonaliśmy"

- napisał premier.

GUS podał również, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 906,0 tys. wobec 938,3 tys. osób w kwietniu 2019 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl