Prawnik inwigilowany przez służby: "występowałem w dwóch sprawach przeciwko SKW"

Grzegorz Broński

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl.

Kontakt z autorem

  

- Występowałem w dwóch procesach przeciwko Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Muszę poznać szczegóły, ale jeśli stosowano podsłuch w celu rozpoznania taktyki procesowej, byłby to skandal - mówi portalowi niezalezna.pl mecenas Sławomir Sawicki, prawnik, który wielokrotnie reprezentował media Strefy Wolnego Słowa. Dzisiaj "Gazeta Polska Codziennie" ujawniła, że był jedną z osób inwigilowanych przez SKW.

"Najbardziej zaskakujący jest fakt, że działania operacyjne kontrwywiad wojskowy prowadził przeciwko adwokatom. Na liście osób obserwowanych znalazły się nazwiska Sławomira Sawickiego, który reprezentował dziennikarzy Strefy Wolnego Słowa, oraz Andrzeja Lwa Mirskiego, który był obrońcą Antoniego Macierewicza w jego procesach" - pisze w poniedziałkowej "GPC" Dorota Kania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ujawniamy: Służby Tuska rozpracowywały dziennikarzy i prawników Strefy Wolnego Słowa

Oburzenia inwigilacją prawników nie ukrywa Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej"

CZYTAJ WIĘCEJ: Dziennikarze i prawnicy Strefy Wolnego Słowa na celowniku SKW. "Natężenie inwigilacji po Smoleńsku"

Reporter niezalezna.pl skontaktował się dzisiaj rano z mecenasem Sawickim. - Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony, gdy się o tym dowiedziałem - mówi niezalezna.pl prawnik. Od razu też przypomina, że był pełnomocnikiem z dwóch procesach przeciwko Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Zapytaliśmy, czy podsłuchiwanie prawnika to było działanie "naganne" czy "przestępstwo".

- Mam na razie za mało informacji, aby jednoznacznie ocenić tę sytuację. Chociażby czy służby miały zgodę sądu. Przede wszystkim nie wiem, czy okres inwigilacji pokrywał się z okresem, gdy występowałem przeciwko SKW - zaznacza prawnik. Poza tym nie wie jakie metody inwigilacji wobec niego zastosowano.

- Jeśli to był podsłuch rozmów telefonicznych, aby rozpoznać taktykę procesową, byłby to gigantyczny skandal - wyjaśnia.

Czy będzie osobiście podejmował kroki mające pomóc w wyjaśnieniu okoliczności działań SKW, a także czy oczekuje reakcji Naczelnej Rady Adwokackiej? Zapewnia, że nie zamierza biernie czekać.

- Jeśli to były działania bezprawne, na pewno tak, podejmę stosowane działania - deklaruje

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Pożary na greckiej wyspie Zakinthos

wyspa Zakinthos / pixabay.com/12019

  

Na greckiej wyspie Zakinthos doszło w niedzielę do pożarów lasów w dwóch rejonach. Obrona cywilna wydała ostrzeżenie przed rosnącym niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się pożarów w związku z silnym wiatrem - poinformował grecki portal themanews. Ewakuowano dwie wioski.

Na razie nie odnotowano żadnych ofiar. Władze nie spodziewają się, aby pożary ustąpiły do wtorku - podała agencja Reutera.

"W ramach środków ostrożności ewakuowaliśmy około 300 mieszkańców i turystów ze wsi Keri i Agalas"

- powiedział Reuterowi rzecznik lokalnej straży pożarnej.

Wyspa Zakinthos znajduje się ok. 300 kilometrów na zachód od Aten.

Pożary, które wybuchły po południu, zaczęły się szybko rozprzestrzeniać. Silny wiatr, dochodzący do 7 stopni w skali Beauforta, utrudnia akcję pożarniczą. Z ogniem na Zakinthos walczyło ponad 100 strażaków, 28 wozów strażackich, dwa helikoptery i cztery samoloty gaśnicze.

Z kolei ponad 160 strażaków zmagało się w niedzielę z poważnym pożarem, który wybuchł w górach otaczających kurort Lutraki, położony 60 km na zachód od stolicy kraju.

W ciągu minionych 24 godzin wybuchło w Grecji ok. 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnymi wiatrami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl