​Ruszyła budowa tarczy w Redzikowie. „To wzmocnienie bezpieczeństwa Polski”

  

– To dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy i Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości rozpoczęcia budowy amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej na terenie polskiej bazy w Redzikowie. Z kolei szef MON Antoni Macierewicz podkreślił przy tej okazji, że „Polska jest bezpieczna, Polska jest niepodległa, Polska ma gwarancje, że nigdy obca agresja nas nie dotknie”.

W piątek odbyły się uroczystości rozpoczęcia budowy amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej na terenie polskiej bazy w Redzikowie. Wzięli w nich udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz ministrowie Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski.

Dzisiaj, w dniu rozpoczęcia budowy bazy, w przeddzień wielkich ćwiczeń Anakonda, które będą największymi ćwiczeniami, jakie miały miejsce możemy powiedzieć, że Polska jest bezpieczna, Polska jest niepodległa, że Polska wraz z sojusznikami ma gwarancje, że nigdy obca agresja nas nie dotknie

– mówił w Redzikowie minister obrony narodowej.
 
Antoni Macierewicz podkreślił, że to naprawdę ważny dzień „dla Polski, dla NATO, dla Europy”, a także ważny dzień dla pokoju w Europie i na świecie.

Rząd premier Beaty Szydło i formacja polityczna, którą reprezentuję czekała na ten moment ponad osiem lat, bo ponad osiem lat temu byliśmy już bardzo blisko tego, by zawrzeć porozumienie o tym, że amerykańska baza antyrakietowa będzie budowana właśnie tu, w Redzikowie. Właśnie po tych ośmiu lat stajemy tutaj w momencie, kiedy tamte plany, nadzieje i dążenia stają się faktem

– zaznaczył szef resortu obrony.

Dążyliśmy tylko do tego, aby żyć, pracować, rozwijać nasze państwo w pokoju i bezpieczeństwie po latach zaborów i prześladowań (…) chociaż naszym celem jest wyłącznie obrona, to w związku z tą obronną bazą, jak i innymi obronnymi działaniami odzywają się głosy i działania agresywne, wymierzone w nasze bezpieczeństwo

– dodał.


Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił natomiast, że dziś „rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy i Polski”.

Choć ten system obrony antyrakietowej, który będzie tutaj w bazie w Redzikowie zainstalowany, system armii Stanów Zjednoczonych, będzie bronił przed rakietami lecącymi dalej na zachód Europy, i taki jest jego główny cel, to jednak będzie on rozmieszczony w Polsce, będzie on rozmieszczony w naszym kraju, będzie elementem infrastruktury armii amerykańskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego

– powiedział prezydent.
 
Dodał, że to wyjątkowy dzień również z innego powodu. – O ile my dawno weszliśmy do NATO, to długo czekaliśmy aż Sojusz wejdzie do Polski – zauważył prezydent Duda. Zaznaczył też, że instalacja będzie „ukierunkowana na bezpieczeństwo, a nie przeciwko komukolwiek”.

To nie będą pociski, które będą wymierzone w kogokolwiek. One będą ukierunkowane na bezpieczeństwo, to jest ich zasadniczy cel. One mają chronić niebo nad Europą przed jakimkolwiek atakiem rakietowym, gdyby ktoś chciał w ten sposób Europie zagrozić (…) Budowa obrony przeciwrakietowej to idea, w którą wierzył Prezydent Lech Kaczyński

– przypomniał.

Na zakończenie prezydent Andrzej Duda zwrócił się do mieszkańców Redzikowa i okolic oraz żołnierzy.

Chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia i społeczności lokalnej, ale przede wszystkim oficerom i żołnierzom, którzy będą tutaj pracowali i strzegli naszego bezpieczeństwa. Chcę życzyć, żeby ta inwestycja powstała jak najszybciej, żeby strzegła naszego nieba i nigdy nie została użyta w celach innych, niż ćwiczebne

– powiedział prezydent.


Umowę na rozmieszczenie w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących podpisał jeszcze prezydent Lech Kaczyński z prezydentem USA George’em W. Bushem w sierpniu 2008 roku.

Wiadomo już, że polska baza będzie obok bazy rumuńskiej, zlokalizowanej w Deveselu na południu tego kraju tworzyć NATO-wski system tarczy antyrakietowej w Europie. Zgodnie z przewidywaniami, polska baza ma zostać oddana do użytku najpóźniej w 2018 roku. Warto przypomnieć, że w grudniu ub. roku rozpoczęła funkcjonowanie baza NATO w Rumunii. W pierwszym etapie prowadzono testy i sprawdzano zdolności obronne bazy. Rumuński ośrodek już uzyskał pełną gotowość bojową. Docelowo będzie pracować nawet 500 osób, głównie amerykańskich żołnierzy i ekspertów.

Głównym elementem instalacji będzie silny radar i rakiety, które razem będą w stanie zniszczyć nadlatujące pociski balistyczne. Instalacja w Redzikowie ma bronić europejskich sojuszników USA w przypadku agresji. Po uruchomieniu stanie się częścią zarządzanego przez NATO systemu obrony przeciwrakietowej.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,prezydent.pl,Telewizja Republika,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Kaczyński: Władzę w 2015 roku przejęła ekipa niezwiązana ani z komunizmem, ani z postkomunizmem

Jarosław Kaczyński / twitter.com/pisorgpl

  

W 2015 r. władzę przejęła ekipa niezwiązana ani z komunizmem, ani z postkomunizmem - powiedział dziś podczas konwencji PiS w Krakowie prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Dodał, że ekipa ta "była i jest ciągle przedmiotem potężnego ataku".

"W 1989 r. w Polsce upadł komunizm. I nie ma sensu temu przeczyć (...) upadł, co do tego nie ma żadnych wątpliwości" - powiedział Kaczyński. Jak zastrzegł "jeśli zapytać, co go zastąpiło, to trudno powiedzieć, że to był prawdziwy ustrój demokracji i rynku, czyli taki, którego oczekiwaliśmy".

"To był postkomunizm, specjalna, nieistniejąca nigdy przedtem formacja ustrojowa" - powiedział dodając, że "jeśli istnieje jedna elita społeczno-gospodarczo-polityczna, to tak naprawdę nie ma demokracji", bo "demokracja zakłada istnienie kilku konkurencyjnych, co najmniej dwóch, elit politycznych".

Kaczyński stwierdził, że jedną z sił, która przeciwstawiała się postkomunizmowi było Porozumienie Centrum, zaś "PiS wyrosło z Porozumienia Centrum".

"I PiS w 2005 r. po raz pierwszy na krótko zdołało przejąć władzę i podjąć pierwsze kroki zmierzające do zmiany tego systemu, a później w roku 2015 już z bardziej dojrzałymi planami uczyniło to po raz drugi. I to była ta zasadnicza, fundamentalna zmiana. Władzę przejęła nowa ekipa - ekipa, która nie miała nic wspólnego, ani z komunizmem, ani z postkomunizmem"

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/289185-dostalo-sie-tuskowi-kaczynski-pokazalismy-ze-te-pieniadze-ktore-mialy-byc-gdzies-zakopane-jednak-sa]

Według niego, ekipa ta "była i jest ciągle przedmiotem potężnego ataku, tak samo zresztą jak to było w latach 2005-2007". "Ataku, który w przekonaniu naszych przeciwników powinien być skuteczny, tak jak wtedy, podczas naszej pierwszej próby był skuteczny" - dodał szef PiS.

"Tylko nasi przeciwnicy jednej rzeczy nie wzięli pod uwagę, że my tym razem będziemy rządzili sami, bez złych sojuszników i że będziemy w stanie i będziemy potrafili zrealizować nasz program" - podkreślił Kaczyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl