Grupka osób zebrała się przed bazą w Redzikowie, żeby protestować przeciwko budowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Wśród demonstrujących pojawili się również działacze Komitetu Obrony Demokracji. Budowie tarczy w Polsce sprzeciwia się również Władimir Putin…

Dziś odbywają się uroczystości rozpoczęcia budowy amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej na terenie polskiej bazy w Redzikowie. Biorą w nich udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz ministrowie Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski.

Głównym elementem instalacji będzie silny radar i rakiety, które razem będą w stanie zniszczyć nadlatujące pociski balistyczne. Instalacja w Redzikowie ma bronić europejskich sojuszników USA w przypadku agresji. Po uruchomieniu stanie się częścią zarządzanego przez NATO systemu obrony przeciwrakietowej.

Budowa tarczy rozwścieczyła Władimira Putina. – To destabilizacja międzynarodowego bezpieczeństwa – grzmiał prezydent Rosji. Jego zdaniem, budowa kolejnych komponentów instalacji jest sprzeczna z prawem. Postraszył też, że Moskwa „dostosuje własne plany militarne tak, żeby zneutralizować zagrożenie ze strony amerykańskiej tarczy antyrakietowej”.

W piątek przed bazą w Redzikowie zebrała się grupka osób, które – tak jak Putin – są przeciwko powstaniu instalacji. I okazało się, że wśród protestujących pojawili się również działacze Komitetu Obrony Demokracji.