21 maja teatry publiczne w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz drugi akcji biletu za grosze. Okazją jest Dzień Teatru Publicznego.  Na deskach zaprezentowane zostaną spektakle, które w ostatnich sezonach cieszyły się dużą popularnością. Bilety będzie można kupić osobiście w kasach teatrów już 14 maja. Ich cena – 400 groszy – nawiązuje do rocznicy śmierci Williama Szekspira.

W tym roku w akcji bierze udział 90 teatrów publicznych z 35 miast - najwięcej z Warszawy i Krakowa. Niektóre z nich zagrają na kilku swoich scenach. Przede wszystkim nie zabraknie sztuk Williama Szekspira. Teatr Polski w Warszawie zagra „Króla Leara” w reżyserii Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej. Widzowie będą mogli obejrzeć też kilka realizacji „Hamleta”, między innymi w Krakowskim Teatrze Scenie STU, w Teatrze Współczesnym w Warszawie i Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Zaprezentowane zostaną również spektakle, które były doceniane w ważnych konkursach oraz na festiwalach - m.in. „Car Samozwaniec” w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, czy „Korzeniec” w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz cieszące się wielką popularnością wśród widzów, jak „Kotka na gorącym blaszanym dachu” (Teatr Narodowy w Warszawie) czy muzyczny „Billy Elliot” (Teatr Rozrywki w Chorzowie). Wielbiciele opery będą mogli wybierać wśród takich przedstawień jak „Madame Butterfly” z Opery Śląskiej w Bytomiu, „Potępienie Fausta” z Opery Novej w Bydgoszczy, „Eugeniusz Oniegin” z Teatru Wielkiego w Poznaniu, „The Turn of The Screw” z Opery na Zamku w Szczecinie. „Bilet za 400 groszy” to także spektakle dla dzieci, np.: „Pchła Szachrajka” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, „Ronia, córka zbójnika” z Teatru Pinokio w Łodzi, „Planeta Football” z Teatru Guliwer w Warszawie czy „Władca skarpetek” z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. 

Akcja „Bilet za 400 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku była ona jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i cieszyła się wielkim powodzeniem. Bilety rozchodziły się w ciągu 20 minut, warto zatem sprawdzić, od której godziny otwierają się kasy teatrów. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.