W sobotę 7 maja br. Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz przebywał w Bąkowej Górze w woj. łódzkim, gdzie na cmentarzu parafialnym wziął udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy mordu dwunastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP), dokonanego przez funkcjonariuszy UB.
W tegorocznych obchodach, które odbyły się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej uczestniczyli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz kombatanci, młodzież szkolna i harcerze.
Sobotnie uroczystości rozpoczęła msza święta polowa w intencji zamordowanych żołnierzy, która koncelebrowana była przez księdza arcybiskupa seniora dr. Stanisława Nowaka. Następnie przy grobie żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, odczytany został apel poległych oraz złożono wiązanki kwiatów. – Polska była, Polska jest i Polska będzie dzięki tym, którzy o nią walczyli. Nigdy nie wolno nam zapomnieć, że czyn zbrojny jest fundamentem polskiej siły i zdolności trwania naszej Ojczyzny  – mówił podczas obchodów minister Antoni Macierewicz. – Dzisiaj z tego miejsca, miejsca kaźni ale i wielkości Konspiracyjnego Wojska Polskiego zwracam się także do Was, żołnierze, w imieniu rządu Rzeczpospolitej: nigdy nie wolno wam zostawić ich zapomnianym. Zawsze musi być o nich zachowana pamięć. Nikt walczący o niepodległość nie może zostać zapomniany i pozostawiony sam sobie  – dodał szef MON.
Następnie przed budynkiem byłej szkoły podstawowej im. Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Bąkowej Górze odbyło się spotkanie uczestników uroczystości, podczas którego minister Antoni Macierewicz przypomniał o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie. – Podjęliśmy ważne zobowiązanie. Zobowiązanie organizacji szczytu NATO w Polsce. Jesteśmy przekonani, że szczyt NATO przyniesie zmiany długo oczekiwane, związane  ze wzmocnieniem flanki wschodniej Sojuszu – mówił Macierewicz.