Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w piątek z zastępcą Sekretarza Stanu USA, Anthonym J. Blinkenem.
Rozmowa dotyczyła współpracy wojskowej i politycznej między naszymi państwami, m.in. w zakresie budowy tarczy antyrakietowej, rozmieszczenia amerykańskiej ciężkiej brygady w państwach flanki wschodniej NATO, budowy potencjału odstraszania oraz walki z tzw. Państwem Islamskim (IS).
W centrum uwagi znalazły się także ćwiczenia „Anakonda-16” (7-17 czerwca) i szczyt NATO w Warszawie (8-9 lipca). Rozmówcy wyrazili nadzieję, że obydwa wydarzenia przyczynią się do utrzymania zdolności bojowych, jedności politycznej oraz potencjału Sojuszu w zakresie odstraszania.
Politycy przedyskutowali także kwestie zaangażowania w budowanie bezpieczeństwa regionalnego, a także stosunków NATO z partnerami zewnętrznymi, m.in.  związanymi z procedurą przystąpienia do Paktu Czarnogóry oraz partnerskimi stosunkami z Gruzją i Ukrainą.
Wcześniej Anthony J. Blinken spotkał się w Warszawie m.in. z Ministrem Spraw Zagranicznych Witoldem Waszczykowskim oraz doradcą Prezydenta RP ds. zagranicznych, prof. Krzysztofem Szczerskim.