8 maja już po raz dziesiąty odbędą się Europejskie Dni Opery. Z tej okazji Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie przygotował piknik rodzinny „Niedziela z … Operą Narodową”. Następnego dnia rozpocznie się 9 Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki.


Hasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji Europejskich Dni Opery jest „Teatr Świata”. Na całym Starym Kontynencie organizowane są wydarzenia, mające przybliżyć tę dziedzinę kultury i poszerzyć grono jej miłośników. Na warszawskim pl. Teatralnym będzie można obejrzeć na telebimie projekcje najnowszych spektakli z repertuaru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Na scenie usłyszymy na żywo m.in. arię Miecznika ze „Strasznego dworu” i duet kwiatów z opery „Lakme” Leo Delibesa w wykonaniu solistów Opery Narodowej oraz dziecięcy Chór „Artos”. Wśród mnóstwa atrakcji dla dorosłych i dzieci będzie też możliwość zwiedzenia kulis największej sceny operowej w Europie.

Tego dnia o godz. 19 odbędzie się wernisaż wystawy „LEGENDARNE GŁOSY” – Polskie Gwiazdy Światowej Wokalistyki Przełomu XIX i XX wieku oraz inauguracja 9 Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Organizowany w cyklu trzyletnim konkurs jest wielką szansą dla młodych artystów. Ma też nieocenione znaczenie dla zachowania i promocji na świecie nie tylko dziedzictwa Moniuszki, ale całej polskiej literatury wokalnej. Dwa etapy konkursowe, na które można odebrać bezpłatne wejściówki, odbędą się w dniach 9-12 maja. Finał i gala wręczenia nagród 14 maja.

Cały konkurs będzie transmitowany na platformie vod.teatrwielki.pl.