W poniedziałek na poligonach w Estonii rozpoczęły się NATO-wskie trzytygodniowe ćwiczenia pod kryptonimem „Wiosenna Burza”. Bierze w nich udział ok. 6 tys. żołnierzy z krajów bałtyckich oraz m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii.

To największe ćwiczenia wojskowe w tym roku w Estonii. Na poligonach trenować będzie 6 tys. żołnierzy, reprezentujących różnego rodzaju siły zbrojne. Ogółem w manewry, które w dn. 2-20 maja br. odbędą się na poligonach wojskowych w południowo-wschodniej części Estonii, zaangażowani będą przedstawiciele sił zbrojnych 10 państw NATO.

Z oświadczenia estońskiego ministerstwa obrony wynika, że głównym celem operacji „Wiosenna Burza-16” jest ocena umiejętności i współpracy batalionów wojskowych, koordynacja działań między jednostkami z różnych krajów oraz poprawianie metod zarządzania grupami wojskowymi. Żołnierze zostaną podzieleni na kilka zespołów. Każdy z nich będzie realizował postawione zadania we własnym zakresie.

W ćwiczeniach wezmą również udział m.in. samoloty Su-22, należące do Sił Zbrojnych RP oraz amerykańskie jednostki F-15, a ponadto śmigłowce CH-47 Chinook i zmiennopłaty V-22 Osprey, również należące do armii USA.