W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt” Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że Sojusz jest bardzo daleko od decyzji o ewentualnym użyciu broni atomowej, jednak dopóki będzie ona dostępna, NATO pozostanie sojuszem atomowym.
Kluczowymi tematami rozmowy niemieckich dziennikarzy ze Stoltenbergiem był nadchodzący szczyt NATO w Warszawie, obecna sytuacja polityczna w Europie Środkowo-Wschodniej oraz agresywna polityka zewnętrzna Rosji. – Musimy reagować na jej (Rosji - red.) działania i zapewnić odstraszenie – przyznał Stoltenberg. Przypomniał, że Sojusz nigdy nie dążył do konfrontacji z Rosją i nie chce jej prowokować. – To, co robimy, ma charakter defensywny i jest w pełni zgodne z prawem międzynarodowym – powiedział szef NATO w rozmowie z „Die Welt”.
Jens Stoltenberg został również zapytany o konieczność rewizji strategii jądrowej NATO. – Jesteśmy jak najdalej do ewentualnego stosowania tego typu broni, jednak dopóki będzie ona dostępna, pozostaniemy sojuszem atomowym – powiedział szef NATO.