Merkel nie chce drażnić Putina

  

Podczas konferencji prasowej w tym tygodniu kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że zastanawia się nad wysłaniem żołnierzy Bundeswehry do Litwy, która może stać się ofiarą rosyjskiej agresji. Z drugiej jednak strony podkreśliła, że działania te nie mogą wywołać gniewu Moskwy.
 Angela Merkel zasłania się postawieniami specjalnego szczytu NATO-Rosja z 1997. Porozumienie to zakazywało rozmieszczenia żołnierzy państw NATO w byłych krajach Układu Warszawskiego. W tym jednak przypadku nie mamy do czynienia ze stacjonowaniem permanentnym, lecz rotacyjnym, więc ten argument jest nietrafiony. Obowiązkiem Niemiec jako członka sojuszu powinno być zapewnienie bezpieczeństwa innym państwom NATO.
Kanclerz Niemiec odniosła się do ubiegłotygodniowej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Europie. Barack Obama zaapelował do państw takich jak Francja, Wielka Brytania, Włochy i właśnie Niemcy o większe zaangażowanie militarne, które miałoby zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Pokłosiem tego apelu jest pomysł stworzenia oddziału złożonego z państw NATO-wskich, który miałby liczyć 1000 żołnierzy i przemieszczać się rotacyjnie między Polską, Rumunią i państwami bałtyckimi. Żołnierzy niemieckich miałoby być między 150 a 250. Całościowy plan wzmocnienia wschodniej flanki NATO ma zostać zaprezentowany podczas lipcowego szczytu państw sojuszu w Warszawie w lipcu b.r. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Bez przełomu w poszukiwaniach Woźniaka-Staraka

/ Zrzut ekranu z Polsat News

  

Bez rezultatu zakończyły się poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę wypadł z motorówki na jeziorze Kisajno. Środa jest czwartym dniem akcji poszukiwawczej. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku ze skutkiem prawdopodobnie śmiertelnym.

Rzecznik prasowa giżyckiej policji asp. Iwona Chruścińska poinformowała, że służby biorące udział w akcji poszukiwawczej na jeziorze Kisajno kończą pracę i spływają do jednostek. Jutro rano ratownicy wyruszą ponownie na akwen.

Prokuratura w Giżycku wszczęła śledztwo w sprawie niedzielnego wypadku na mazurskim jeziorze Kisajno. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował, że śledztwo wszczęte dzień wcześniej przez Prokuraturę Rejonową w Giżycku, dotyczy spowodowania wypadku w ruchu wodnym, na skutek którego jedna osoba prawdopodobnie poniosła śmierć.

Stodolny zaznaczył, że na tym etapie postępowania prokuratura nie informuje o szczegółach zdarzenia, nie ujawnia żadnych dowodów znajdujących się w aktach sprawy i danych osobowych przesłuchanych świadków, ani nie odnosi się do doniesień medialnych.

W poniedziałek prokuratura potwierdziła, że osobą poszukiwaną na jez. Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Wówczas Stodolny podał, że "pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Giżycku trwają czynności w niezbędnym zakresie, mające ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia".

Z soboty na niedzielę nad ranem na Kisajnie odnaleziono dryfującą motorówkę, na pokładzie której nikogo nie było. Po wszczęciu poszukiwań osób, które płynęły motorówką, natrafiono na brzegu na 27-letnią kobietę. Z jej relacji wynikało, że płynęła łodzią z 39-letnim mężczyzną i podczas manewru skręcania obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu.

Od niedzieli taflę, dno i brzegi jeziora przeszukują m.in. policyjni wodniacy, straż pożarna, ratownicy MOPR i WOPR z Gdyni - wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, w tym sonary, drony i robota do prac pod wodą. W akcji biorą także udział żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Grupa Specjalna Płetwonurków RP.

Od początku akcji policja deklaruje, że poszukiwania na Kisajnie będą prowadzone "do skutku".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl