Prawie 4 tysiące kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych zakończyło pierwszy w tym roku turnus służby przygotowawczej. W centrach szkolenia i jednostkach wojskowych w całym kraju uczyli się regulaminów, dyscypliny i przydzielonej specjalizacji.
Jak podaje serwis polska-zbrojna.pl, czteromiesięczną służbę ochotnicy pełnili w centrach szkolenia, m.in. w Grudziądzu, Koszalinie, Poznaniu, Dęblinie, Toruniu, Ustce, Wrocławiu i Zegrzu. Niektórzy szkolili się także w jednostkach wojskowych, np. w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, 2. Pułku Saperów w Kazuniu czy w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie.
Przez pierwsze trzy miesiące wszyscy szkolili się według tego samego programu. Kandydaci poznawali wojskowe regulaminy, musztrę i dyscyplinę. Wiele godzin spędzili też na praktycznych zajęciach medycznych, saperskich, taktycznych. 
Dopiero po tej części szkolenia każdego czekał miesiąc zajęć specjalistycznych. Tu program był dostosowany do rodzajów służby. W Toruniu ochotnicy poznawali specyfikę działań artyleryjskich, w Koszalinie – przeciwlotniczych, a w Grudziądzu – logistycznych.